![Мъск предлага $97,4 млрд. за контрол над OpenAI](/media/118/mask-i-oltman-kolaz-klub-z-snimki-bta.l.webp)
Според информация на The Wall Street Journal, консорциум, воден от изпълнителния директор на xAI Илон Мъск, е направил непоискана оферта от 97,4 милиарда долара за придобиване на контрол над OpenAI.
![Мъск все пак ще съди OpenAI и Сам Олтман](/media/110/tesla-mask-zavod-evropa-bta5-3-1-2-1~2.s.webp)
Това предложение идва само няколко месеца след като Мъск заведе дело срещу компанията заради плановете ѝ да премине към структура с цел печалба.
"Време е OpenAI да се върне към отворения код и фокуса върху безопасността, които някога я правеха сила за добро", заявява Мъск в изявление, цитирано от WSJ. Той добавя: "Ние ще се погрижим това да се случи."
Офертата е подкрепена от xAI и други инвеститори, като се очаква при евентуално одобрение двете компании да се слеят. Въпреки това, главният изпълнителен директор на OpenAI, Сам Олтман, публично отхвърли предложението, като в отговор предложи да закупи Twitter (сега известен като X) за същата сума.
Мъск и Олтман имат дългогодишна история на конфликти. Двамата съосновават OpenAI през 2015 г., но през 2018 г. Мъск напуска борда, след като исканията му за "мнозинство в капитала, абсолютен контрол и позиция на главен изпълнителен директор" са отхвърлени. През 2023 г. Мъск основава xAI, компания, която разработва чатбота Grok, и оттогава не спира да критикува OpenAI и лично Олтман.
През март 2023 г., половин година преди създаването на xAI, Мъск подписва отворено писмо, призоваващо всички AI лаборатории да спрат за поне шест месеца обучението на системи, по-мощни от GPT-4. Интересно е, че xAI стартира публично почти точно шест месеца след публикуването на това писмо.
През ноември същата година, малко след временното отстраняване на Олтман от ръководната позиция в OpenAI, Мъск споделя анонимно писмо, обвиняващо Олтман в неетични действия като главен изпълнителен директор. Източникът на тези обвинения по-късно е проследен до непотвърдени публикации в анонимен форум.
![Мъск срещу новия AI проект на Тръмп и OpenAI: Нямат парите](/media/117/e1e9f5628f2e48e299b51c99ce7dae09-0-b3c70ee487c44e66a611030e93a6e5c4~4.s.webp)
През 2024 г. Мъск завежда няколко дела срещу OpenAI. През март той съди компанията, Олтман и президента ѝ Грег Брокман, обвинявайки ги в нарушаване на основния договор на компанията в преследване на комерсиални интереси за сметка на общественото благо. Той оттегля иска ден преди съдията да реши дали делото може да продължи или ще бъде отхвърлено.
През август същата година Мъск възобновява делото със същите обвинения.
"Никога досега корпорация не е преминавала от освободена от данъци благотворителна организация до печеливш пазарен монополист на стойност $157 милиарда – и то само за осем години", се казва в жалбата. "След като Мъск даде името си на начинанието, инвестира значително време, десетки милиони долари начален капитал и привлече водещи AI учени за OpenAI Inc, той и нестопанската цел на организацията бяха предадени от Олтман и неговите съучастници."
През ноември Мъск внезапно разширява делото, включвайки в него Microsoft, която подкрепя OpenAI, и посочва Шивон Зилис, майката на три от децата му, като ищец. OpenAI отговаря през декември с блог пост, озаглавен "Илон Мъск искаше OpenAI с цел печалба", в който подробно описва първоначалната подкрепа на Мъск за прехода към структура с цел печалба и предоставя имейл записи в подкрепа на тези твърдения.
Съдилищата все още не са се произнесли по текущото дело, но предвид продължаващия повече от шест години конфликт между двамата мъже, е малко вероятно това да е последният епизод от тяхната вражда.
***
Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".
![](/media/109/azb-podkrepa.s.webp)
Още по темата
- Желязков към Джей Ди Ванс: Задълбочаването на партньорството ни трябва да е приоритет
- Русия и Украйна си нанесоха нови удари с дронове по промишлени обекти
- ДЕНЯТ В НЯКОЛКО РЕДА: Властта пришпорва регулаторите. Тръмп си говори с Путин
- "Обичам Доналд Тръмп толкова силно, колкото един хетеросексуален мъж може да обича друг мъж"
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни