Военните разходи на Русия, чиято икономика президентът Владимир Путин постави на бойна основа, сега надхвърлят всички бюджети за отбрана на Европа взети заедно, според проучване на Международния институт за стратегически изследвания в Лондон (International Institute for Strategic Studies, или IISS), цитирано от "Файненшъл таймс", съобщава националното радио. 

Общите разходи за отбрана на Русия скочиха миналата година с 42% в реално изражение до 13,1 трилиона рубли. Това се равнява на около 462 млрд. долара на база на паритета на покупателната способност.

За сравнение, европейските бюджети за отбрана, включително на Обединеното кралство и на страните членки на ЕС, са се увеличили с почти 12% през миналата година до 457 млрд. долара - малко по-малко от разходите на Москва, съобщи в сряда мозъчният тръст IISS.

Докладът на IISS "Военен баланс" - годишна оценка на глобалните военни способности и разходите за отбрана, разкрива някои от предизвикателствата за сигурността, пред които е изправена Европа, ако САЩ намалят подкрепата си за Украйна и за европейската отбрана, отбелязва финансовото издание.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп, който обеща да сложи бърз край на войната на Русия срещу Украйна, заяви, че администрацията му е провела "много сериозни" разговори с Москва и се оплака, че Съединените щати харчат твърде много за конфликта и европейската сигурност като цяло.

Очаква се висши съветници в администрацията на Тръмп, включително вицепрезидентът Джей Ди Ванс и специалният пратеник Кийт Келог, да се срещнат с украинския президент Володимир Зеленски и европейските им колеги на Мюнхенската конференция по сигурността тази седмица.

Европа дава на Украйна повече, отколкото САЩ

Един показател, който Тръмп многократно цитира, е необходимостта Европа да плаща повече за отбраната си, включително подкрепата за Украйна. Помощта на САЩ за Украйна досега възлиза на около 88 млрд. евро, според Института за световна икономика в Кил (IfW), което е почти една трета по-малко от помощта на Европа за Киев в размер на общо 125 млрд. евро.

Тръмп също така каза, че Европа трябва да харчи 5% от БВП за отбрана, в сравнение със сегашната средна стойност от около 1,7 процента. Генералният секретар на НАТО Марк Рюте междувременно заяви, че европейските разходи за отбрана трябва да се увеличат до 3 процента от БВП.

И при двете нива (3% или 5% от БВП) Европа ще изпревари съществено разходите за отбрана на Русия.

IISS прогнозира, че тази година общите разходи за отбрана на Русия - включително така наречените доброволни плащания от регионалните власти и компании - ще се увеличат с 13,7%, за да достигнат 15,6 трлн. рубли, което се равнява на 7,5% от БВП или почти 40 процента от руските федерални разходи.

Въпреки че това оказва влияние върху икономиката, IISS отбеляза, че "Русия все още може да поеме разходите за войната си в Украйна".

За разлика от това, ако Европа увеличи разходите за отбрана до 3% от БВП, това ще се равнява на допълнителни 250 милиарда долара, според доклада на IISS. Ако обаче се повишават до 5% от БВП, европейските разходи за отбрана ще нараснат с около 800 млрд. долара или почти два пъти повече от настоящото ниво на разходите на Русия.

Според IISS, европейските разходи за отбрана вече са нараснали наполовина от 2014 г. насам, като "фискалните ограничения могат да забавят по-нататъшния растеж".

Германия надминава Обединеното кралство

Бюджетът за отбрана на Германия нарасна с 23%, достигайки 86 милиарда долара, надминавайки за пръв път от повече от три десетилетия бюджета за отбрана на Обединеното кралство, който е около 81 млрд. долара.

Това обаче се дължи на еднократни плащания от т.нар. Специален германски фонд за отбрана. Поддържането на това ниво е "предмет на по-висока степен на несигурност", отбелязва IISS, като добавя, че ангажиментът на Германия да изразходва 2% от БВП до 2029 г. в сравнение с 1,8 процента сега също изглежда "несигурно".

Обединеното кралство, което традиционно е с втория най-голям бюджет за отбрана на НАТО след САЩ, в момента харчи 2,3 процента от БВП за отбрана. Британското правителство заяви, че се е ангажирало да го увеличи до 2,5 процента, но не каза кога.

Френските разходи за отбрана, традиционно втори по големина в Европа в абсолютно изражение, пък са нараснали с 4,5% до 64 млрд. долара през миналата година, което се равнява точно на 2% от БВП.

Сред страните с най-големи разходи за отбрана в Европа като процент от БВП е Естония, която граничи с Русия и която е похарчила почти 4% от БВП за отбрана миналата година, следвана от Полша с 3,25% от БВП. Но техните нива на разходи за отбрана като абсолютна стойност са много по-ниски от трите най-големи икономики в Европа, съответно 1,7 млрд. (на Естония) и 28 млрд. долара (на Полша).