САЩ не изключват възможността Украйна да бъде приета в НАТО или да се върне към границите си отпреди 2014 г.

Това заяви Джон Коул - зам.-пратеник на президента Доналд Тръмп за Украйна, цитиран от БТА.

„Точно сега това все още е на масата“, каза той в интервю за Ройтерс.

Коул отговори на въпрос - дали САЩ изключват възможността за евентуално членство на Украйна в НАТО.

Това изявление е изцяло противоположно на думите на шефа на Пентагона Пийт Хегсет. На срещата на министирте на отбраната от страните от НАТО в Брюксел в сряда той заяви, че връщането на предвоенните граници на Украйна и членството й в НАТО са нереалистични. Така Хегсет предизвика безпокойство, че САЩ са направили отстъпки пред руския президент Владимир Путин още преди началото на преговорите.

В изказване, направено след коментарите на Джон Коул, Тръмп заяви пред репортери в Белия дом, че не вярва Русия да позволи на Украйна да се присъедини към НАТО. Президентът обвини администрацията на предшественика си Джо Байдън, че изобщо е повдигнала темата.

„Смятам, че това е причината за началото на войната. Байдън не трябваше да казва това“, посочи Тръмп.

Същевременно президентът допълни, че Украйна ще участва в преговорите за собственото си бъдеще. Вчера той обяви, че ще има преговори между него и руския му колега Владимир Путин.

Противоположните послания за Украйна идват в момент, когато Коул е в Мюнхен заедно с пратеника на Тръмп за Украйна Кийт Келог. Днес в баварската столица започва годишната Мюнхенска конференция по сигурността. Първоначално името на Келог не фигурираше в обявлението на президента от сряда, в което бе посочено кои служители от кабинета ще водят официалните мирни преговори.

Джон Коул уточни, че пратеникът на САЩ за Близкия изток Стив Уиткоф ще помага, като поеме ръководството на разговорите с Русия. А самият Коул, както и Келог ще участват в разговорите с европейците и украинците.