Преди седмица една стена падна в Берлин - не онази, която преди 35 години разделяше Изтока и Запада, а "санитарният кордон" който останалите полит формации винаги са поставяли около крайнодесните партии в Германия.

В най-голямата европейска икономика предстоят избори и изненадващо християндемократите приеха подкрепа от "Алтернатива за Германия" за своя пакет мерки за контрол на миграцията.

Темата преди предстоящия вот обсъждаме с кореспондентката на Клуб Z в Берлин Капка Тодорова.

"Заради предсрочните избори на 23 февруари опозиционният консервативен Християн-демократически съюз реши да постави на първо място миграционната тема като основна в предизборните дебати и съответно да изиграе карта а-ла-Тръмп. Тоест, "ако аз дойда на власт, за 24 часа ще оправя този, този и този проблем", обясни тя.

И подчерта, че "Алтернатива за Германия" (AfD) не е партия като другите крайнодесни в германската политика досега - те са крайни популисти и с готовност скачат от тема в тема, подобно на родната "Възраждане".

Но как стана така, че подобна партия събра симпатиите в Германия и взе толкова места в Бундестага, а след този вот се очаква да е втора по подкрепа?

"Тези, които губят най-много гласове през последните години, и то към крайни партии, са социалдемократите, които бяха партии на работещите.

Пазарът на труда се променя. Няма ги вече работникът от завода и буржоата, който си пие уискито. Светът е различен, хората работят на свободна практика, в IT сектора, във фрийланс икономиката. А тези партии не предложиха нов наратив за тези хора.

И естествено, млади избиратели, които искат нещо ново, които се бунтуват срещу статуквото - вместо към левите, започнаха да се насочват към националистически формации", смята Тодорова.

  • Дали Германия ще повтори австрийския сценарий и ще видим крайната десница не само като парламентарен фактор, но и във властта?
  • Дали това е реакция срещу натрупани социални и икономически проблеми?
  • Или става въпрос за махало, което неизбежно се люлее между ляво и дясно?
  • Обсъждаме още ролята на социалните мрежи, влиянието на фигури като Илон Мъск върху политическия дискурс и възможните последици за България, ако ЕС затвори вратите си за мигрантите.

Гледайте и чуйте в новия, 187-ми епизод на Z-Каст:

Слушайте Z-Каст и в платформите SpotifyTuneInApple Podcasts.