"Ако загубим младите хора, губим всичко, защото разпространението и употребата на наркотици от младите хора не просто застрашава тяхното бъдеще и здраве, това е въпрос, който застрашава бъдещето ни като нация. Днес се обединихме с ясни предложения за конкретни мерки. Те започват с предложение към изпълнителната и законодателната власт за промени в нормативната база, включително Наказателно-процесуалния кодекс", заяви президентът Румен Радев днес

Коментарът на държавния глава бе след заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) на тема "Рискове и заплахи пред националната сигурност, произтичащи от разпространението на наркотични и упойващи вещества сред подрастващото поколение и злоупотребата с тях". Повод за свикването му бяха случаите с деца, ползващи вейп с наркотични вещества, един от които с фатален край.

Ето и набелязаните мерки:

1. Изпълнителната власт да анализира и предложи на вниманието на Народното събрание промени в съществуващата нормативна база, вкл. и в НК и НПК при необходимост, с цел ограничаване на производството, разпространението и употребата на наркотични и упойващи вещества.

2. Да се предприемат стъпки от страна на изпълнителната власт за подписване и ратифициране на Конвенцията MEDICRIME, създаваща регулация по отношение на производството и разпространението на фалшиви и забранени вещества.

3. Изпълнителната власт да предприеме засилен и непрекъснат контрол по прилагането на нормативните мерки за превенция и ограничаване производството, разпространението и употребата на наркотични и упойващи вещества.

4. Изпълнителната власт да подготви и приеме нова петгодишна Национална стратегия за борба срещу злоупотребата с наркотични вещества и срещу незаконния трафик с наркотични вещества и прекурсори. Да се извърши преглед и при необходимост актуализация на Националната стратегия за младежта (2021-2030) и Националната стратегия за развитие на физическата активност, физическото възпитание, спорта и спортно-туристическата дейност (2023-2034 г.), като се обърне особено внимание на превенцията и насърчаването нездравословен начин на живот.

5. След обстоен анализ на ефективността на досега провежданите програми и инициативи и проучване на водещия европейски опит, изпълнителната власт да разработи адекватни механизми за ефективна превенция чрез засилване на личната устойчивост на младите хора и укрепване на житейските им умения, за да изградят надеждни прегради срещу вредните влияния.

6. Централната и местна власт да повишат своята ангажираност и да увеличат финансирането за създаване на условия за алтернативна заетост на децата – масов спорт, разнообразни форми на извънкласни занимания и младежки политики.

7. Изпълнителната власт да извърши анализ на ефективността на съществуващите структури, занимаващи се с превенция на зависимостите сред младите хора и да предложи визия за тяхното оптимизиране и подобряване на координацията и взаимодействието. Да се предприемат мерки за повишаване на подготовката и мотивацията на кадрите, отговорни за превенцията и лечението на наркотични зависимости.