![Доклад поиска още по-радикално изпълнение на целите на ЕС за климата и околната среда](/media/118/9db6cde17fb34d0abac252511430bac8-1-50427c741668496aae097836e4227f6b~1.l.webp)
Европейският съюз е напът само частично да постигне целите си в областта на климата, околната среда и устойчивостта, според заключенията от най-новия доклад на Европейската агенция по околната среда (ЕАОС), предаде ДПА, цитирана от БТА.
ЕАОС обяви, че са необходими по-решителни мерки за стимулиране на кръговата икономика, обръщане на тенденцията на влошаване на биоразнообразието и намаляване на въглеродния отпечатък на потребителите в ЕС.
ЕС все още не е в позиция да изпълни много от целите на така наречената Осма програма за действие за околната среда (ПДОС), но като цяло е постигнат ограничен напредък в сравнение с последния доклад по темата от 2023 г., според експертите на агенцията на ЕС.
Изпълнителният директор на ЕАОС Лена Юле-Мунунен каза, че е постигнат добър напредък в намаляването на замърсяването на въздуха, емисиите парникови газове и насърчаването на зеленото финансиране.
![Ще намери ли светът $1 трил. годишно за борба с климатичните промени?](/media/114/8fdee6ba55ec40d998d8c679d7104a7d-0-01437e31c2c74064ad7e598934a00db3~1.s.webp)
"Необходими са обаче решителни действия, за да може ЕС да поеме по правилния път и в други сфери", заяви тя в изявление. "Това означава по-смело прилагане на съществуващото законодателство, допълнителни мерки, където е необходимо, и осигуряване на достатъчно финансиране за постигане на нашите цели в областта на климата, околната среда и устойчивостта", допълни Юле-Мунунен.
Четири от екологичните целите на ЕС за 20230 г. се смятат за вероятно изцяло неизпълнени, включително нивата на емисии парникови газове от земеползване, внедряването на промени в земеползването и горското стопанство, удвояване на кръговото използване на ресурси, гарантирането, че 25 на сто от земеделските ниви са обработвани органично, както и значително намаляване на въглеродния отпечатък на потреблението в ЕС, предупреди още ЕАОС.
Целите за намаляване на потреблението на енергия и увеличаване на енергията от възобновяеми източници също остават под заложените цели, посочват експертите.
Осмата програма за действие за околната среда (ПДОС) на ЕС определя дългосрочната визия на съюза за целите за действия в областта на околната среда и климата до 2050 г., като в нея е залегнала и политическа рамка, която очертава цялостното направление на политиката на ЕС в областта на околната среда до 2030 година.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни