
Бебе със съмнение за внезапно протекла менингококова инфекция, довела до сепсис и полиорганна недостатъчност, е починало в Специализираната болница за активно лечение по детски болести „Проф. Иван Митев“.
Това съобщиха в четвъртък от Министерството на здравеопазването. Случаят е завършил летално въпреки предприетите спешни реанимационни действия в пълен обем. В болницата има и установен случай на менингококова инфекция при дете на 13 г., което е в тежко общо състояние.
На 25 март 2025 г. директорът на лечебното заведение - д-р Благомир Здравков, е уведомил МЗ за случая на 11-месечното бебе и 13-годишното дете. От Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ е започнала проверка в лечебното заведение. За случаите са информирани и Столичната регионална здравна инспекция и Регионалната здравна инспекция София - област, които своевременно са провели епидемиологични проучвания.
От началото на тази година в страната са регистрирани осем души с инвазивна менингококова болест, в различни възрастови групи, като водещата причина е менингит или сепсис. През предходни години броят на случаите е средно три-четири за година, а през 2019 г. заболелите са били 11, се казва в съобщение на МЗ. Заболелите са от различни области на страната, без епидемиологична връзка между тях, твърдят от министерството. Четири от заболелите са деца в ученическа възраст, като спрямо контактните лица са предприети мерки – наблюдение и карантина. Проведени са консултации и с инфекционист.
Всяка година в България се регистрират отделни случаи на менингококова инфекция. Инвазивната менингококова болест е заболяване, което се характеризира с есенно-зимна сезонност и отделни случаи се регистрират всяка година в страната. Заболяването подлежи на задължително съобщаване и отчет.
От основно значение при заболяването е провеждането на навременна диагностика. В тази връзка на 26 март 2025 г. е имало оперативна среща от Министерството на здравеопазването с регионалните здравни инспекции и Националния център по заразни и паразитни болести за обсъждане на възможности за потвърждаване и типизиране на изпратени материали при съмнение за заболяването, както и за разширяване на възможностите за диагностика чрез PCR в страната.
Менингококовата болест се причинява от менингококи от различни групи. Срещу менингококи от групи A, C, W-135 и Y има налична ваксина в аптечната мрежа. Съществува ваксина и срещу менингококи от група В, но към момента не е налична в страната. Имунизациите са препоръчителни и се прилагат при желание от лице или родител/настойник срещу заплащане, тъй като ваксината не е включена в задължителния имунизационен календар.
Надявам се министърът на здравеопазването максимално бързо да събере експертните съвети по педиатрия и по имунология и да се вземе решение или за промяна на имунизационния календар, или за вписването на ваксината в препоръчителните ваксини, поиска председателят на здравната комисия в НС Костадин Ангелов. Той призова и да се направи необходимата информационна кампания, да се създаде организация за наличност на ваксината в търговската аптечна мрежа.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни