
Днес прокуратурата повдигна обвинение и на съпредседателя на "Продължаваме промяната - Демократична България" Кирил Петков, съобщи БТА.

Това означава, че е приключило досъдебното производство срещу него и ще бъде пратен на съд по обвиненията за опит за принуда заради оказван натиск върху министъра на електронното управление Александър Йоловски.
По думите на Йоловски Кирил Петков и Божидар Божанов, на когото бяха повдигнати обвинения (по едно съвпадение) вчера, в четвъртък, са му оказвали натиск за да може през обществени поръчки 640 млн. лева да стигнат до определени фирми.

Не разбирам това обвинение, каза пред журналисти съпредседателят на ПП Кирил Петков, след като се яви в Софийска градска прокуратура, за да му бъде предявено обвинението за опит за принуда. Той добави, че му е наложена мярка за неотклонение парична гаранция в размер на 10 000 лв. Петков посочи, че ще обжалва самата мярка, както и размера й.
"Това обвинение е толкова абсурдно, че наистина не се разбира за какво е. Написах, че не разбирам това обвинение", каза Петков.
На действащия министър на електронното управление бе назначена охрана, тъй като, по думите му, са му били отправени и вербални заплахи, допълва Нова тв.

Клуб Z напомня, че държавното обвинение прати Петков на съд и по друго обвинение - че е принудил висши полицаи да арестуват Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова, докато беше премиер.
Ето и цялото съобщение на прокуратурата от днес:
Софийска градска прокуратура привлече към наказателна отговорност народния представител К. Петков за опит за принуда
Днес, 28.03.2025 г., Софийска градска прокуратура (СГП) привлече към наказателна отговорност народния представител от 51-вото Народно събрание К. Петков за опит за принуда (престъпление по чл. 143, ал. 1, предл. 1, алт. 2, вр. чл. 18, ал. 1, предл. 2 от НК.).
Досъдебното производство бе образувано с постановление на СГП от 29.10.2023 г. въз основа на данни от проверка на Комисията за противодействие на корупцията. Повод за нея бе сигнал на група народни представители за това, че е бил оказван натиск от К. Петков спрямо министъра на електронното управление А.Й. да възложи на конкретни фирми дейности за около 650 млн. лв. без да се спази Законът за обществените поръчки.
По предложение на СГП в края на февруари 2025 г. и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов внесе в Народно събрание мотивирано искане за даване на разрешение за привличане към наказателна отговорност на К. Петков и Б. Божанов въз основа на събран значителен по обем и съдържание доказателствен материал. Божанов бе привлечен към наказателна отговорност на 27.03.2025 г.
Спрямо К. Петков е определена мярка за неотклонение от 10 000 лв. гаранция.
На 14.02.2025 г. Софийска градска прокуратура внесе в съда обвинителен акт по досъдебно производство спрямо К. Петков за това, че на 17.03.2022 г. в град София в качеството си на длъжностно лице, което заема отговорно служебно положение - министър-председател, е превишил властта си, давайки разпореждания на служители от МВР да бъде образувано досъдебно производство в нарушение на закона, след което Б.Б., Вл.Г. и С.А. да бъдат задържани по Закона за МВР.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни