
„Менингококовата инфекция е характерна за началото на пролетта и за есента. Заболяването се характеризира с това, че микроорганизмът колонизира горните дихателни пътища на децата и е опасно, когато е в детски колектив”.
Това посочи по Нова тв в петък епидемиологът проф. Тодор Кантарджиев. Коментарът му е по повод зачестилата заболеваемост у нас от бактериалната инфекция. В четвъртък беше съобщено, че 11-месечно бебе е починало вследствие на болестта. Данните на МЗ сочат, че има увеличение на броя случаи в сранение с м. г. По-рано през годината има и още един смъртен случай на млад мъж в региона на Ямбол. Лекарите се борят за живота на други две деца.
Въпреки че ваксината против менингит не е задължителна, имунизираните деца са по-предпазени, подчерта епидемиологът. Кантарджиев посочи, че във Фрранция ваксината вече е включена в имунизационния календар.

„Имунните дефицити при децата са най-общо четири типа. Така организмът има склонност често да се разболява и по-тежко да прекарва инфекциите. Тези четири типа са, когато има общ дефицит на производството на антитела. Това обикновено се оправя по време на пубертета. Има и наследствено предразположение – лигавиците на човек са по-податливи на инфекции и не могат да я спрат. Съществува и дефицит на IgG (имуноглобулин). Това е слаба възможност за реагиране на бактериални и вирусни инфекции. Четвъртият тип е, когато организмът на детето не възприема полизахаридите като антигени. Именно такива са случаите на деца, които правят менингити”, обясни проф. Кантарджиев.
„Всяка година имаме до 10 такива случая. Винаги сме взимали адекватни мерки и понякога децата в цели гимназии са били на антибиотик”, добави Кангарджиев.
Още вчера информацията, че има още един починал по-рано, освен бебето, дойде точно от Кантарджиев.
"Още миналата седмица почина 28-годишен мъж от менингококова инфекция в Пловдив, но никъде не се отрази и не се взеха мерки. Поради тази причина това, което се случва сега е нормално като последици", каза той за Vesti.bg.
Починалият от менингококова инфекция на територията на Пловдивска област е мъж от Ямбол. Това потвърди директорът на РЗИ – Пловдив, д-р Аргир Аргиров.
Мъжът се е почувствал зле по време на пътуване и е постъпил в болницата в Първомай, където е починал. Случаят е от преди около месец и половина. В Инфекциозната клиника на УМБАЛ „Св. Георги“ в Пловдив е настанено и друго дете с менингококова инфекция. То е от село Чалъкови, община Раковски. Майката е 16-годишна, а детето е в изолация и от снощи е преместено в интензивно отделение. Според здравните власти, личният лекар е предприел всички необходими действия по линия на контактните лица.
Продължават грижите на лекарите за 13-годишното дете, което беше диагностицирано с менингококова инфекция, в детската болница "Проф. Иван Митев" в София. За наблюдение е настанен и по-малкият му брат.
„Големият е в интензивно отделение, няма съществена промяна в състоянието му. Мъничкият, който е на 11 години, очакваме да бъде изписан днес. Молим се всяка минута за добри новини. Бяхме наясно, че в училище има варицела, не сме знаели за друго. В петък Алекс го заболя гърлото и първоначално нямаше нищо притеснително. Но се влоши за часове. Не бях в София, той беше при баща си. Разбрах, че е вдигнал температура. Давал му е лекарства, но тя не спаднала. Повръщал е и към 04.00 ч. в неделя изпаднал в неадекватно състояние. Баща му повикал Бърза помощ, а аз тръгнах към София”, разказа сутринта в петък майката на детето Любомира Василева.
Какво трябва да се знае
Инвазивната менингококова болест е заболяване, което се характеризира със сезонност и отделни случаи се регистрират всяка година в страната. Заболяването подлежи на задължително съобщаване и отчет.
Менингококовата инфекция протича остро, със сериозни усложнения и изисква незабавна медицинска намеса при първи симптоми като висока температура, повръщане, обрив, вратна ригидност и влошено общо състояние. Симптомите, с които започва, са общи за много заболявания като зачервено гърло и температура, но симптом, който е много алармиращ в следващ момент е сковаността на врата. Менингококовата болест може да прогресира бързо и да стане животозастрашаваща, ако не се предприемат веднага мерки. Добрата новина е, че има антибиотици, които при навременно прилагане и във внушителния процес от случаи действат и лекуват напълно заболяването.
Менингококовата болест се разпространява чрез респираторни капчици от заразено лице. Тези капчици могат да се отделят чрез дейности като кашляне, кихане или близък личен контакт. Бактериите могат също така да живеят безвредно в гърлото и носа на някои индивиди, което ги прави носители, които потенциално могат да предават бактериите на други.
От началото на 2025 година в страната са регистрирани 8 души с инвазивна менингококова болест, в различни възрастови групи, като водещата причина е менингит или сепсис. През предходни години броят на случаите е средно 3-4 годишно, а през 2019 г. заболелите са били 11, посочва Министерството на здравеопазването.
Всички случаи са проучени, като се касае за лица от различни области на страната, без епидемиологична връзка между тях. Четири са на деца в ученическа възраст, като спрямо контактните лица са предприети мерки – наблюдение и карантина. Проведени са консултации и с инфекционист.
Менингококовата болест се причинява от менингококи от различни групи. Срещу менингококи от групи A, C, W-135 и Y има ваксина в аптечната мрежа. Съществува ваксина и срещу менингококи от група В, която е разрешена за употреба по централизирана процедура на Европейската агенция по лекарствата, но не е включена в Регистъра на пределните цени на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти. Поради това ваксината към момента не е налична в страната. Имунизациите са препоръчителни и се прилагат при желание от лице или родител/настойник срещу заплащане, тъй като не са включени в Имунизационния календар на Република България, уточняват от здравното министерство.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни