12-годишно момче е настанено в столичната педиатрична болница “Проф. Иван Митев" с бактериален менингит. Момчето е прието в петък в критично състояние, но вече е стабилизирано. Към момента е на апаратна вентилация.

"Детето е прието в петък от нашия дежурен реанимационен екип, то е консултирано по-рано през деня от екипа, било е с индикации за интензивно лечение, по преценка на лекуващия екип е преведено във вечерните часове в коматозно състояние. Веднага е започната реанимация по пациента, за щастие в момента детето е в стабилизирано състояние, прогнозата ни е сравнително оптимистична", коментира д-р Благомир Здравков, директор на СБАЛ по детски болести "Проф. Иван Митев".

Пред БТА той доуточни, че приетото сега дете е имало контакт с 13-годишното момче, което постъпи също  тежко състояние в болницата през март. Този пациент, приет по-рано в болницата, вече диша самостоятелно, контактен е и адекватен.

Заразяването не е толкова трудно, особено ако децата са с потиснат имунитет или с предхождаща инфекция, допълни д-р Здравков.

Бебето, което почина от същата инфекция през март, няма връзка с по-големите деца, уточни още.   

В края на март от Министерството на здравеопазването съобщиха, че бебе със съмнение за внезапно протекла менингококова инфекция, довела до сепсис и полиорганна недостатъчност, е починало. Менингококовата инфекция у починалото малко дете е причинена от серогрупа X, която не е включена в състава на разрешените за употреба ваксини в ЕС.

На 31 март наличната в страната ваксина срещу менингококи от групи A, C, W-135 и Y може да се поставя в имунизационните кабинети на регионалните здравни инспекции, след закупуването ѝ от желаещите.

Лекарите препоръчват в случай на рязко повишаване на температура, обилно повръщане, обрив или силно отпускане да се потърси незабавно медицинска помощ. 

"Средното носителство в населението е между 5 и 10%, а и има отделни колективи, където достига до 20-25%. Това значи, че всеки пети си я носи в носа и гърлото и тя не предизвиква нищо. В 7-8% предизвиква респираторна инфекция, на която вероятно изобщо няма да обърнете внимание, и едва в под 1% от случаите може да доведе до по-сериозно заболяване, да засегне наистина обвивките на гръбначния мозък и да доведе до тези най-тежки прояви. Това не зависи толкова от това дали ще се срещнем с причинителя, а от това в какво състояние е организмът ни в момента”, обясни главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.