Шефът на Пентагона Пийт Хегсет водил съпругата си Дженифър на срещи с чуждестранни военни лидери, на които се е обменяла чувствителна информация, предаде "Уолстрийт джърнъл", цитирайки "множество хора, които са присъствали или са знаели за дискусиите".

По данни на изданието бившата продуцентка на "Фокс Нюз" Дженифър Хегсет присъствала на поне две срещи с чуждестранни колеги на съпруга си. Една от тях, дискусия на високо равнище в Пентагона на 6 март между Хегсет и министъра на отбраната на Обединеното кралство Джон Хийли, се провела в напрегнат момент за трансатлантическия алианс - ден, след като САЩ оповестиха, че са прекъснали обмена на разузнавателни данни с Украйна. На разговора присъствал и адмирал Тони Радакин, ръководител на въоръжените сили на Великобритания. Според част от присъстващите темите на разговорите били обосновката на САЩ зад решението да прекрати обмена на разузнавателна информация с Украйна и военното сътрудничество между Вашингтон и Лондон.

Служители от Пентагона обясняват пред "Уолстрийт джърнъл", че при подобни срещи участват ограничен брой лица и обикновено се очаква присъстващите да притежават разрешения за достъп до чувствителна информация предвид деликатния характер на дискусиите. Често в близост до мястото за срещи била поставяна охрана, която да държи далеч неканените гости.

Пентагонът не е отговорил на въпрос на "Уолстрийт джърнъл" дали Дженифър Хегсет има разрешение за достъп до чувствителна информация, но тя не е служителка на министерството на отбраната. Съпругата на военния министър също е отказала да коментира.

Миналия месец Дженифър Хегсет присъствала и на среща в седалището на НАТО в Брюксел, където била обсъждана подкрепата за Украйна, твърдят двама свидетели в разговора. По-конкретно - бившата продуцентка на "Фокс Нюз" участвала в среща на Контактната група за предоставяне на отбранителна помощ на Украйна - ръководен от САЩ форум от около 50 държави, които периодично се срещат, за да координират производството и доставката на оръжия и друг вид подкрепа за Украйна. По време на дискусиите при закрити врата рутинно се представя поверителна информация, като например характера на даренията за Украйна, които присъстващите не искат да оповестяват публично, отбелязват официални представители пред "Уолстийт джърнъл".

Някои от чуждестранните участници на срещата не знаели коя е Дженифър Хегсет, твърдят присъстващи и на двете събирания. Не е ясно дали тя е повлияла на обсъжданията.

Членове на Конгреса от двете партии изразиха загриженост относно боравенето на Хегсет с чувствителна военна информация след разкритията, че той и други служители на администрацията на Тръмп са използвали групов чат в платформата за съобщения "Сигнал", към който неволно е бил добавен журналист, за да обсъдят и нанесат удар срещу хусите в Йемен.

Републиканският сенатор от Мисисипи Роджър Уикър, който е председателят на комисията по въоръжените сили на Сената, и лидерът на демократите в комисията - сенаторът от Роуд Айлънд Джак Рийд, изпратиха писмо в сряда с молба към генералния инспектор на Министерството на отбраната да започне разследване на чата.

"Уолстрийт джърнъл" посочва, че високопоставени служители на Министерството на отбраната понякога водят своите съпрузи на официални пътувания. Но рядко се случва половинките им, които са частни граждани, да присъстват на срещи, свързани с националната сигурност, уверяват настоящи и бивши служители на отбраната.

"Когато имате срещи с министри или високопоставени служители на НАТО, тези срещи почти винаги включват деликатни разговори за сигурността", изтъкна републиканецът Чък Хейгъл, който е бивш министър на отбраната при президента Барак Обама. "Ако възнамерявате да обсъждате строго секретни въпроси за националната сигурност, трябва много внимателно да ги подбирате (присъстващите). Каква е релевантността на лицето, което сте поканили?"

Хейгъл коментира конкретния случай с Дженифър Хегсет:

"Това изпраща послание до отдела. Защо министърът прави това? Това поставя служителите нащрек какво да кажат и на кого. Това създава един напълно излишен проблем".

Шон Парнел, говорител на Министерството на отбраната, отвърна с имейл на въпроси на "Уолстрийт джърнъл", че е "доста ясно за мен, че вашата история ще бъде изпълнена с неточности и няма да бъде написана добросъвестно". Парнел не изяснил какви "неточности" очаква.

Говорителите на НАТО и Министерството на отбраната на Обединеното кралство отказали коментар.