
- Пълна забрана на мобилни телефони в училище и глоби за родителите, чиито деца я пристъпват;
- Да се премахне прясно въведената възможност за до 15 дни извинени отсъствия по семейни причини;
- Въвеждане на час "Добродетели и религия";
- Въвеждане на оценка по дисциплина.
Това са част от исканията на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" за промени в образователната система. Оттам посочват още, че учителите трябва да бъдат освободени от редица дейности, като да дават дежурства в коридорите или да придружават децата в автобуса при екскурзии. Изтъкват също така, че младите специалисти в системата очакват заплата от минимум 3000 лева до 6000 лева.
Кой носи отговорност за телефоните
От синдиката настояват за пълна забрана на използването на мобилни телефони в училище, но отговорността да е на родителите.
Синдикатът "Образование" настоява незабавно да бъдат забранени телефоните в училище, но категорично се противопоставя и ще организира протести, ако се вмени на българските учители да проверяват, събират или съхраняват ученически телефони.
"Пълен абсурд ще бъде да се вмени на всяко училище да закупува "къщички за телефони", както и българският учител да носи отговорност за съхранение на тези скъпи устройства", се казва в съобщението, цитирано от БТА.

Предложението е родителите да бъдат санкционирани финансово за нарушение на забраната, а децата им - чрез оценката по дисциплина.
Според синдиката основният проблем на нашата образователна система, освен нелогично трудната и неразбираема учебна програма, е невъзможността да се пребори с липсата на мотивация у учениците. Голяма част от българските ученици нямали навици да бъдат упорити и настоятелни в класните дейности, защото често възприемали школото като място за забавление и виртуални активности с помощта на телефона.
По семейни причини
От синдиката настояват и за премахване на прясно въведената (преди точно една година) възможност за родителите да освобождават децата си от училище с мотив "по семейни причини" в рамките на до 15 дни.
Тази възможност бе дълго чакана от родителите, които събираха подписки за нея и бе най-сетне въведена миналия март. Мотивът за домашната извинителна бележка бе "живият живот" - ако детето изпита временно неразположение например, което често се случва, родителят да може да извини отсъсттвието му, без да се налага висене пред кабинета на джипито редом до наистина болните деца.
От "Образование" обаче не посочват конкретно на какво се дължи искането им, а само, че е на база анализ.

Към момента не е известно да е имало злоупотреби със "семейните причини". В общия случай тази бележка се използва в рамките на до няколко дни, а отскоро вече е въведена и като възможност за попълване в електронните дневници, с които училищата работят.
"Добродетели и религия"
Синдикатът отбелязва още, че въвеждането на нов учебен предмет "Добродетели и религия" се подкрепя от над 80% (не се почова от какво) в контекста на възраждане и формиране на истинска ценностна система в българското училище.
"Килийните училища преди и по време на Възраждането са формирали и пазили българската писменост и вяра, а християнските добродетели са в основата на дефиницията за "добрия гражданин" в учебника "Гражданско учение" от 1942 г. Добротата е основна част от традиционната религия. Затова ще има огромен смисъл във въвеждането на учебен предмет и засилване на ролята на възпитанието в българската просвета.
И все пак само изучаване и формиране на добродетели ще бъде безсмислено без спазване на правила и ограничения, носене на отговорност и налагане на санкции към българските родители и ученици", заявяват от Синдиката "Образование".
Оценка по дисциплина
И така преминаваме към оценката за дисциплина, която от месеци се обсъжда с мнения и в двата полюса. От "Образование" разчитат тази оценка да се взима предвид и при кандидатстване впоследствие в средно и висше училище.
"Оценката за дисциплина, която вече се приема от огромна част от учителите и българското общество, не е санкция! Тя оценява компонент от образованието, който е фундаментално важен. Оценката за дисциплина трябва да се налага от колективен педагогически орган, за да не се възприема като административен акт.
Оценката за дисциплина ще има значение при избора на образователна институция в следващ етап или висше учебно заведение. Тя ще гарантира спазването на училищния правилник, което ще промени качествено естетиката на класната стая", пише в позицията.

Иска се още "освобождаване на учителите от непедагогически и административни задължения (дежурства в училищни дворове и коридори, придружаване на ученици в автобуси, издирване на необхванати ученици извън институцията, съхраняване на телефони и др.)". Сега учителите дават дежурства, за да следят за реда и дисциплината извън класните дейности. От предложенията на синдиката не става ясно кой ще придружава, особено най-малките, при пътувания не само в страната (като екскурзии), но и в града (при посещения в музеи, галерии и пр.).
Заплатата - може и още
"Днес учителските заплати се увеличават с 15%, като средногодишното увеличение е 12,5%. Началната учителска заплата става 2131 лв. Това увеличение е положителен акт, който ще внесе известна хармония в педагогическата колегия, но чистата начална заплата за млад учител далеч не е релевантна спрямо търсените нива на заплащане на млади специалисти", се посочва в съобщението.
В него се отбелязва, че поредно статистическо изследване показва, че очакваната заплата за млад специалист е от 3000 до 6000 лв. Многобройните задължения на учителя не съответстват на ниво на заплащане от 2000 лв. чисто, което гарантира, че няма да има промяна в интереса към учителската професия сред младите.

Сред другите искания е да има механизъм за защита на учителя от прегаряне - втора категория труд или компенсаторни механизми (например, намален седмичен норматив след 50-годишна възраст, година за профилактика и рехабилитация след пет години труд в системата). Атестацията на педагогическите специалисти да стане част от процеса на диференцираното заплащане и 130% от средната работна заплата за страната за педагогическите специалисти да бъде записана в Закона за предучилищното и училищното образование.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни