"От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура, казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в  България. Това е изключително висока европейска позиция."

Това заяви в интервю пред БНР адвокат Михаил Екимджиев.

"Лошият дух е изпуснат от бутилката. Можем да седим и да се надяваме щетите, които ще бъдат нанесени, да не са непоправими."

Изход от ситуацията Екимджиев вижда в това - разследването да се възложи на делегиран прокурор от друга държава, за да бъде прескочена омертата от български разследващи прокурори (от друга страна, както е известно, не може чуждестранно лице да извършва дори едно най-просто процесуално-следствено действие на територията на България - бел. ред. на Клуб Z).

"Да ни поставят под един борд на Европейската прокуратура поне по такива фрапиращи случаи. Това е начинът да се постигне нещо в тази ситуация", предлага известният юрист и правозащитник.

"Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт. По-паметливите помнят как доста случайно и неочаквано Теодора Георгиева се оказа на тази ключова позиция", отбеляза Екимджиев.

(Става въпрос, естествено, за бившия следовател, а после адвокат Петьо Петров, сочен за търговец на влияние в съдебната власт от години. Напоследък обаче - макар и в неизвестност, започнаха да се появяват от негово име - първо писмо, а после и видеозаписи, в които се твърди, че Еврото е давал месечна "такса" от 10 000 лв. на Теодора Георгиева, както и че тя е идвала при него в "Осемте джуджета", за "благословия" да получи поста на български европейски прокурор. Макар, че структурата е в Люксембург, бъларският европрокурор и БГ европейски делегирани прокурори се излъчват от България - б.р. на Клуб Z).

През 2020 г. експертна комисия от юристи предлага други прокурори, които комисията към Министерския съвет по времето на Цецка Цачева като правосъден министър игнорира и излъчва именно Теодора Георгиева, припомни днес Екимджиев.

"И таймингът, и бъдещото развитие – как тя скоропостижно и доста неочаквано се оказва там, явно поемайки някакви ангажименти и с подкрепата на ГЕРБ, подрежда по доста убедителен начин картината."

И двата появили се компромата съвпадат като дати с тези, на които беше призован на разпит Владимир Малинов, за когото има данни за съучастие в престъпленията, свързани с газохранилището в Чирен, отчита той.

(Покрай цялата шумотевица, същественото бе, че се разбра, че европрокуратурата разследва разширяване за милиони на газохранилището в Чирен - явно, с европейски средства. Едва ли има съмнение, че при настъпилата ситуация това разследване е "торпилирано" - б.р. на Клуб Z). 

"Това първо голямо разследване на Европейската прокуратура може да осветли истинската роля на Делян Пеевски в подобни корупционни скандали, смята адвокат Екимджиев (покрай въпросните изтекли данни се разбра, че по делото има жалбодатели, които твърдят пред Европрокуратурата, че Пеевски ги е натискал лично маржът на печалбата да стигне 20 млн. лв., а те са опонирали, че не могат да свършат работата за толкова малко пари - бел. ред- на Клуб Z).

"В България прокуратурата е частна структура и е приватизирана", коментира още той.

Той коментра и скорошното появяване на бившата съпруга на Еврото - Любена Павлова (бивша Петрова), която иначе беше позачезнала от публичното пространство. Сега обаче и тя излезе, за да си спомни, че е виждала Теодора Георгиева в "Осемте джуджета".

"Любена Петрова е шекспиров образ - едновременно и основен участник, който се възползва от тази ситуация, и жертва. Първо даде ценни показания срещу Борислав Сарафов, а след като той се закрепи във властта, се обърна и подкрепяше неговата теза срещу Гешев. Влиза в роли, прави го талантливо, тя е част от този пъзел", смята Михаил Екимджиев.

Теодора Георгиева демонстрира смелост, когато разбра, че ще бъдат изнесени компромати и реши да действа изпреварващо, смята още той.

"Вероятно преди това беше решила, че е минало твърде дълго време от момента, в който е поемала онези обещания, които чувахме и виждахме в онези записи, и че всичко това може да ѝ се размине."

"Думите "гаранции" и "сигурност" са неуместни в този сюжет. У нас мафията прави каквото си иска. Тя си има държава в България, а т.нар. държава изпълнява повече ритуални функции", обобщи адвокат Екимджиев.