
Митата на Доналд Тръмп разединяват европейците. Това показват първите реакции от националните столици, след като американският президент обяви 20% налог върху целия внос от ЕС.
Докато страни като Франция и Белгия призовават за твърд отговор, Италия и Ирландия препоръчват внимателна и обмислена реакция, която да не предизвика нови американски мита върху техни важни износни продукти.
Идната сряда държавите членки ще гласуват по предложение на Европейската комисия за контрамерки срещу по-раншните американски мита от 25% върху европейските стомана и алуминий. Те трябва да влязат в сила между 15 април и 15 май. В края на април или в началото на май се очаква Комисията да внесе предложения за контрамерки срещу последвалите US мита от 25% върху всички вносни, включително европейските, автомобили и от 20% върху целия внос от ЕС.

Настроенията в Париж, Берлин и Мадрид изглеждат войнствени.
Френският президент Еманюел Макрон, който досега се стараеше да поддържа конструктивен диалог с Тръмп и избягваше да критикува търговските му намерения, даде вчера сигнал, че обръща страницата.
На среща с индустриалци, засегнати от митата на Тръмп вчера, той ги нарече "брутално и неоснователно решение".
"Не сме наивни. Така че ще се защитим", заяви Макрон.
Той поиска от френските компании да замразят планираните си инвестиции в САЩ, "докато нещата бъдат изяснени".
„Какво би било посланието ни, ако големи европейски играчи започват да инвестират милиарди евро в американската икономика в момента, когато ни ударят?“, каза Макрон.
Говорителят на френското правителство каза вчера, че Европа е готова за търговска война със САЩ и че в прицела ѝ са включително американските технологични гиганти.

Испанският министър-председател Педро Санчес осъди "едностранната атака" на Тръмп срещу Европа и обяви помощ от 14 милиарда евро за засегнатите от нея стопански сектори в страната му. Той каза и че американските мита връщат света "към протекционизма от 19-и век".
"Снощното решение е сравнимо с агресивната война срещу Украйна. Мащабът и решителността на отговора трябва да бъдат пропорционални", каза вчера германският вицеканцлер Роберт Хабек, който е и министър на икономиката и климатичното действие.
Рано е обаче да се каже каква би била линията на следващото германско правителство, което е в процес на формиране и се очаква да бъде оглавено от победилия в изборите лидер на християндемократите Фридрих Мерц. Хабек представлява партията на Зелените.
Италианският външен министър Антонио Таяни връчи вчера на комисаря по търговията Марош Шефчович списък от тридесетина стоки, които страната му иска ЕС да защити, като избегне ескалация на търговската война със САЩ. Сред тях са мотоциклетите и бижутата, но главно място заемат вината.
„Винаги сме казвали, че уискито не трябва да бъде включено в списъка, защото налагането на санкция върху уискито означава провокиране на реакция към алкохола, който изнасяме, особено вината“, каза Таяни.
Основното искане на Италия е Комисията да извади американския бърбън от списъка на продуктите, обхванати от контрамерките срещу US митата върху алуминия и стоманата. Тръмп заплаши да им отговори с 200-процентно мито върху европейските вина.

Европейската комисия е в трудно положение, защото е под натиск да действа, а трябва да примирява конфликтни позиции на държави членки.
„Готови сме да отговорим“, увери председателката ѝ Урсула фон дер Лайен. "Но има алтернативен път", добави тя с уговорката, че още не е късно за преговори със САЩ.
„Ще действаме спокойно, внимателно, постепенно и единно, като същевременно калибрираме отговора си, оставяйки достатъчно време за дискусии“, каза комисарят по търговията Марош Шефчович, който се очаква днес да разговаря по телефона с американските си колеги.
От встъпването си в длъжност обаче Тръмп демонстративно игнорира Фон дер Лайен и предложенията ѝ Европа да купува повече американски втечнен газ срещу сваляне на митата въху нейния износ. Вчера президентът на САЩ каза на репортерите на борда на самолета си, че е готов за преговори по митата, ако засегнатите от тях предложат нещо "феноменално".
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни