Около 1200 демонстрации са планирани да се проведат тази събота във всички 50 щата на Америка, предаде Ройтерс. В парка "Национален мол" в столицата Вашингтон се очаква да се съберат 20 000 души, които да изразят недоволството си от управлението на президента Доналд Тръмп и неговия помощник Илон Мъск. 

Репортер на Ройтерс съобщава, че сред протестиращите във Вашингтон се забелязват табели като: "Без крале в САЩ" и "Депортирайте Мъск".

Дейвид Мадън, 75-годишен ветеран от армията и пенсиониран адвокат, разказва, че е долетял от Дейтън, Охайо, за да демонстрира срещу "несправедливостта, която доминира в тази страна, институциите на американския народ, които бяха откраднати, хаоса в съдилищата и факта, че имаме население, което според мен е по същество расистко".

Редица леви граждански движения призовават за демонстрации в цялата държава срещу това, което те определят като "монополизиране на властта".

"Доналд Тръмп и Илон Мъск си мислят, че притежават тази страна. Те завземат всичко, до което могат да се докопат, и предизвикват света да ги спре", се казва в изявление, публикувано на сайта на едно от движенията, организиращи демонстрациите. "Днес ще излезем на улиците в цялата страна, за да се противопоставим с ясното послание: "Долу ръцете!", се допълва в изявлението.

Сред причините за недоволството са орязването на разходите в социалната сфера, образованието и научните изследвания, както и съкращенията на хиляди държавни служители.

С подкрепата на Тръмп екипът на т.нар. DOGE, или Министерство на правителствената ефективност премахна повече от 200 000 работни места от 2,3-милионната федерална работна сила за малко повече от два месеца. 

Няколкостотин души се събраха в събота пред централата на Администрацията за социално осигуряване, основна цел на DOGE, близо до Балтимор, за да протестират срещу съкращенията в агенцията, която предоставя обезщетения на възрастни хора и хора с увреждания, обяснява Ройтерс. Наскоро от агенцията обявиха, че отстраняват 7000 служители. Членовете на DOGE са вътре в сградата от седмици. Мнозина в тълпата, предимно пенсионери, държаха ръчно изработени табели, на някои от които пишеше: "Какво се случи с моята страна?", "Уволнете DOGE!", "Изпратете Мъск на Марс" и "Долу ръцете от социалното осигуряване!".

Линда Фалкао, която след два месеца навършва 65 години, обявила пред тълпата, че плаща във фонда за социално осигуряване от 16-годишна възраст.

"Ужасена съм, ядосана съм, бясна съм, объркана съм, че това може да се случи на Съединените щати. Обичам Америка и съм с разбито сърце. Имам нужда от парите си. Искам парите си!"

В отговор тълпата започнала да скандира: "Това са нашите пари!"

Зам.-говорителката на Белия дом Лиз Хюстън оспори обвинението на протестиращите, че Тръмп има за цел да ореже социалното осигуряване и Medicaid - държавната и щатска програма за здравно осигуряване за социално слаби.

"Позицията на президента Тръмп е ясна: той винаги ще защитава социалното осигуряване, Medicare (държавната програма за здравно осигуряване на американци над 65-годишна възраст и хора в неравностойно положение - бел. ред.) и Medicaid за отговарящите на условията бенефициенти. Междувременно позицията на демократите е да се предоставят обезщетения по социалното осигуряване, Medicaid и Medicare на нелегални чужденци, което ще фалира тези програми и ще смаже американците в напреднала възраст", подчерта Хюстън в имейл.

Голяма част от дневния ред на Тръмп беше ограничен от съдебни дела, в които се твърди, че той е превишил правомощията си с опитите си да уволни държавни служители, да депортира имигранти и да отмени правата на транссексуалните.

Президентът се завърна на поста си на 20 януари с поток от изпълнителни заповеди и други мерки, които според критиците са в съответствие с дневния ред, очертан от "Проект 2025" - крайнодясна политическа инициатива за централизиране на властта в президента. Поддръжниците на Тръмп приветстват действията му, като според тях те ще доведат до разрушаването на вкоренените либерални ценности.

Часове преди протестите да започнат в Съединените щати, стотици американци, живеещи в Европа, се събраха в Берлин, Франкфурт, Париж и Лондон, за да изразят опозицията си срещу мащабното преобразяване на външната и вътрешната политика на САЩ от Тръмп.

Около 200 души, предимно американци, се събраха на Площада на Републиката в Париж, слушайки речи и развявайки транспаранти като: "Борете се срещу тиранина", "Върховенство на закона" и "Спасете демокрацията".