ЕС е предложил на САЩ безмитен режим за промишлените стоки, съобщи председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

Предложението е било направено миналата седмица, по време на посещението на еврокомисаря по търговията Марош Шефчович във Вашингтон. Самият той уточни малко по-късно, че става дума за промишлени стоки и автомобили.

„Готови сме да преговаряме със САЩ. Винаги сме готови за добра сделка. Но сме готови и с контрамерки и да защитим нашите интереси. Освен това сме готови и да се защитим срещу непреки ефекти чрез преориентиране на търговията“, подчерта Фон дер Лайен.

За тази цел Комисията ще създаде работна група за наблюдение върху вноса. Тя ще следи какви са историческият внос и търсенето на определен продукт в определен сектор, за които да бъдат предприети действия.

Фон дер Лайен говори след срещата си с норвежщия премиер Юнас Гар Стьоре, който е на посещение в Брюксел.

Норвегия ще може да участва в общите поръчки по механизма SAFE за превъоръжаването на Европа на стойност 150 милиарда евро. Промишлеността на скандинавската страна ще бъде третирана като тези на държавите от ЕС, каза Фон дер Лайен. Скандинавското кралство е част от единния европейски пазар, макар да не е член на ЕС.

Юнас Гар Стьоре съобщи, че Осло ще отпусне 4 милиарда норвежки крони, или 335 милиона евро, за боеприпаси за Украйна.

В момента ЕС е на ранен етап от дискусиите със САЩ, каза еврокомисарят Марош Шефчович след заседанието на Съвет „Външни работи (търговия)“ в Люксембург. Причината е, че Вашингтон гледа на митата не като на тактическа стъпка, а като на корективна мярка.

Макар да предпочита преговори, ЕС няма да чака до безкрай, предупреди Шефчович. Докато не види напредък, Европа ще работи по три писти:

1. Защита чрез контрамерки. В отговор на митата за стоманата и алуминия са проведени консултации с държавите членки и над 660 заинтересовани страни. В резултат ЕС е готов със солиден списък от контрамерки, като същевременно балансира тежестта върху отделните държави. Още днес ЕС ще изпрати окончателния списък с мита до САЩ. Списъкът ще бъде гласуван на 9 април, когато е заседанието на посланиците на страните членки и ще бъде одобрен на 15 април. Митата върху първата група стоки ще влязат в сила същия ден, а за останалите – на 15 май;

"Ответните мерки на Европейския съюз срещу митата върху вноса в САЩ на стомана и алуминий, наложени от администрацията на президента на страната Доналд Тръмп, ще включват прилагането на тарифни ставки върху американски продукти, които са на стойност от под 26 млрд. евро", заяви Шефкович. "Искахме да сме сигурни, че тежестта е разпределена справедливо между всички държави от ЕС", добави той.

2. Диверсификация на търговията. В интерес на ЕС е да засилва търговските и инвестиционните споразумения с партньорите си по целия свят като Индия, Индонезия, Тайланд, Филипините и страните от Персийския залив;

3. Възпираща преориентация на търговията. ЕС е готов да използва всички инструменти от своя арсенал за защита на търговията, за да защити единния европейски пазар, производителите и потребителите в ЕС. Началото ще бъде системата за наблюдение на вноса. Тя ще следи в реално време потоците от внос.

„САЩ държат 13 на сто от глобалната търговия със стоки. Нашият приоритет, заедно с останалите страни от Световната търговска организация (СТО) е да защитим останалите 87 на сто и да гарантираме, че системата за глобална търговия ще надделее в останалата част на света“, каза Шефчович.