
Цената на руския сорт петрол Urals се срина през последните седмици заедно с всички борси и борсови стоки и в момента се търгува на 20 долара за барел под предвиденото в закона за бюджета на руската федерация.
В борсовата търговия в Европа днес цената му падна до 50 долара за барел при планирана цена от около 70 долара за барел. Петролът е основният приходизточни на средства за Кремъл, който обаче бе ударен от две страни.
На първо място е авантюрата на Доналд Тръмп с митата, която изплаши инвеститорите и те започнаха да градят защитни стратегии и показаха страх от рецесия. От другата страна картелът ОПЕК изненадващо реши да увеличи добивите в следващото тримесечие, а това винаги натиска цената на петрола надолу.

В края на миналата седмица световният пазар претърпя срив, в резултат на което цената на петрола Brent падна с 12,5% и приключи търговията на $65,58. В понеделник цената падна до 62,51 долара за барел, след което се покачи до около 63,5 долара.
През март заместник-министърът на финансите Владимир Количев каза, че министерството вижда средната цена на петрола през 2025 г. по-близо до 60 долара. В резултат, според него, бюджетният дефицит може да нарасне с 1% от БВП (тази година в бюджета е заложен показател от 0,5% от БВП).
Това е най-ниското ниво, което се наблюдава от началото на войната, разпалена от Владимир Путин. През първите три месеца на 2023 г. средната месечна цена на Urals, изчислена за данъци, беше около $49 за барел. Но ако тогава тя нарастваше заедно със световните цени, сега няма съществени поводи за оптимизъм.
Още по темата
- „Това е невъобразим ужас.“ ООН остро осъди руския удар в Кривой рог
- Зеленски разочарован от реакцията на посолството на САЩ на руските удари в Кривой Рог, при които загинаха 19 души
- Защо Тръмп наложи мита на пингвини и тюлени, но не и на Русия?
- ДЕНЯТ В НЯКОЛКО РЕДА: Калифорния се разбунтува срещу Доналд Тръмп
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни