Президентът на САЩ Доналд Тръмп остава твърд по отношение на митническата политика. Той отхвърли предложеното от ЕС споразумение, което имаше за цел да предотврати заплахата от допълнителни 20 процента мита върху износ в САЩ. Предложението предвиждаше премахване на всички взаимни мита върху промишлени стоки.

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен отново подчерта, че ЕС е готов да преговаря със САЩ, но в същото време е готова да предприеме допълнителни контрамерки срещу американските мита, ако няма напредък.

На въпрос от журналист дали предложението на ЕС е достатъчно, Тръмп отговори категорично: "Не, не е." Вместо това, той поиска ЕС да увеличи значително вноса на енергийни ресурси от САЩ, така че търговският дефицит между САЩ и ЕС да бъде балансиран.

"Дефицитът ще изчезне бързо, ако ЕС започне да купува енергия от САЩ“, каза Тръмп.

Президентът на САЩ обоснова своята позиция с това, че търговските отношения между САЩ и ЕС са несправедливи в очите му.

"Европейският съюз ни е третирал много, много зле", каза Тръмп и добави: "Не купуват нашите автомобили (...), не купуват нашите селскостопански продукти. Практически не купуват нищо от нас."

Според информация на новинарската агенция ДПА, предложението на ЕС не е съвсем ново. Споразумението за евентуална политика с нулеви мита за промишлени стоки е било представено на САЩ преди Тръмп да обяви новите мита за общо 185 търговски партньори по целия свят. Според фон дер Лайен, опцията за свободна търговия с автомобили също е била поставяна на масата многократно, но не е имало адекватен отговор.

Масивно увеличените мита за ЕС ще имат тежки последици и за германската икономика, предупреди изпълнителният финансов министър Йорг Кукис в интервю за ZDF. Той се позова на изчисления на института Ifo, според които германският износ за САЩ може да спадне с около 15 процента. Перспективите за растеж на германската икономика ще се понижат значително, а опасността от рецесия ще нарасне.