"Неоснователни, неаргументирани и изместващи вниманието от по-важни теми."

Така от Национална мрежа за децата, подкрепена от 59 организации и частни лица, определят исканията за отмяна на извинителната бележка от родител, прясно въведена - преди малко повече от година. Въпросното искане дойде от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", като, поне публично, не бе обосновано.

От НМД излязоха с отворено писмо, за да възразят на искането, което според тях буди "недоумение".

Настоящото писмо е по повод разпространените в публичното пространство предложения за намаляване или премахване на възможността родители да извиняват до 15 учебни дни отсъствия на децата от училище в случай на кратки заболявания и неотложни семейни ангажименти, както е регламентирано в чл. 62, ал. 3 от Наредбата за приобщаващо образование. Възможността родителите да заявяват отсъствия от училище на децата си беше обнародвана в Държавен вестник на 19 март 2024 г. Според съответното изменение, „до 15 учебни дни в една учебна година, с мотивирано заявление от родителя до класния ръководител, но не повече от 5 дни наведнъж“ се признават като уважителни отсъствия от училище, се припомня в писмото. 

Настояването за отпадането му буди недоумение и тревога. Припомняме, че през есента на 2023 г. редица граждански организации и хиляди родители, учители и експерти настояха да се даде право на родителите да извиняват отсъствията на децата си в случай на заболяване, каквато е практиката в повечето европейски държави. Искането им беше подкрепено от широк кръг заинтересовани страни, в т.ч. Българската педиатрична асоциация и институцията на Омбудсмана. След множество анализи, консултации и дебати беше взето решението да се разрешат до 15 дни отсъствие годишно със заявление от родител, включващи както краткотрайни заболявания, така и важни семейни ангажименти. 

Малко повече от година след приемане на решението няма никакви основания да се съмняваме в неговата целесъобразност. Няма данни тази мярка да води до драматично повишаване на общия брой уважителни отсъствия, да възпрепятства учебния процес и да влошава усвояването на знания и умения от учениците. Точно обратното: тя беше приета като разумна възможност и малка стъпка в посока укрепване на връзката и доверието между ученици, учители и родители. 

Остават в сила и причините за въвеждането ѝ: 

  • Освобождаване времето на лекарите от занимания с административни процедури, каквото е издаването на медицинска бележка за отсъствие от училище поради леки здравословни неразположения на децата, неизискващи лекарска намеса; 
  • Повишаване на доверието и комуникацията между училището и родители като отговорни и пълноправни участници в процеса на образование на техните деца;
  • Намаляване на риска от разпространение на инфекции вследствие допускането в училище на деца с леко протичащи инфекциозни заболявания, неизискващи лекарска намеса, поради невъзможност да бъдат заведени на лекар само заради извинителна бележка; 
  • Спестяване на време в чакане пред лекарски кабинети на родителите и децата, като за първите това създава риск от пропускане на работни ангажименти и прилежащите икономически загуби, а за децата е свързано с риск от допълнително влошаване или ненужна загуба на още един учебен ден след подобряване на състоянието;
  • Възможност децата да се възстановят много по-бързо, отколкото ако посещават училище до напредване на заболяването; да наваксат по-бързо пропуснатия материал у дома, вместо да губят време пред лекарски кабинети;  да градят както умения за грижа за себе си, така и фундаментално разбиране за личната си отговорност в процеса на учене.

"Още веднъж подчертаваме, че в много държави от ЕС, в САЩ, Канада, Австралия и др. отсъствията по здравословни причини се извиняват със съобщение от родител, а медицинска бележка се изисква само в редки случаи. Успоредно с това съществува и възможност за освобождаване от училище в случай на важни и неотложни семейни ангажименти. В изброените държави се работи задълбочено върху проблема с неоснователните отсъствия и риска от отпадане, но това не се транслира в недоверие към родителите да преценяват сами състоянието на децата си. 

Считаме за неоснователно опасението, че подобна практика увеличава риска от отпадане от училище. Потвърждението на родителите, че детето отсъства по тяхна преценка, е знак за обратното – продължаваща, регулярна и основана на доверие комуникация между родителите и училището, което е ключова стъпка за превенция на отпадането. 

Намираме исканията за отпадането на тази мярка за неоснователни, неаргументирани и изместващи вниманието от по-важни теми като ясно дефиниране на целите на средното образование, промяната в учебните програми, повишаването на качеството на образованието и подкрепата на всички участници в процеса – учителите, директорите, учениците и родителите", посочват още организациите.

Позицията е на Национална мрежа за децата и е подкрепена от следните организации и частни лица: 

1. Фондация „Карин дом“ – Варна
2. Българска педиатрична асоциация
3. Фондация „Заедно в час“
4. Фондация „Конкордия“ – България 
5. Фондация „За нашите деца“ 
6. Българска асоциация по семейно планиране и сексуално здраве
7. Български хелзинкски комитет
8. Сдружение „Дете и пространство“
9. Фондация „Бъдеще“ – Ракитово
10. СНЦ Организация на българските скаути
11. Фондация „Партньори България“
12. Фондация „Сийдър“
13. Клуб на нестопанските организации – Търговище
14. Сдружение „Един процент промяна“
15. Сдружение „Помощ за Украйна“
16. Фондация „Агапедия“ - България
17. Фондация „Докова и Доков“ 
18. Сдружение „Безопасни детски площадки“
19. Фондация „Надежда за малките“
20. Народно читалище „Бъдеще сега 2006“ 
21. Фондация Rise Bulgaria
22. Фондация „Сингъл степ“
23. Сдружение „Инициатива за развитие – Кърджали решава“
24. Фондация „Нашите недоносени деца“
25. Фондация „За доброто“ 
26. Фондация „Детски книги“
27. Сдружение „Спина бифида и хидроцефалия“ 
28. Сдружение „ЕЛА“
29. Център за социални услуги в общността „Нашата къща“
30. Сдружение „Виа Хуманика“ 
31. Алианс на българските акушерки 
32. Фондация „Живот със синдром на Даун“ 
33. Фондация „Здраве и социално развитие“ 
34. Сдружение „Хаячи“ 
35. Фондация „Радост за нашите деца“ 
36. Сдружение „Ларго“ 
37. Сдружение „Усмивка“ 
38. Фондация „Жулевия дом“ 
39. Център за междуетнически диалог и толерантност Амалипе
40. Театрално-социална формация „Театър Цвете“ 
41. Ромска фондация „Искра“ 
42. Фонд за превенция на престъпността „ИГА“ 
43. Фондация „Дечица“ 
44. Женско дружество „Екатерина Каравелова“ 
45. Фондация за регионално развитие „Рома“ 
46. Сдружение ИМКА Габрово 
47. Сдружение „Съучастие“ 
48. Дворецът на децата – Русе
49. Сдружение „Институт за прогресивно образование“ 
50. Фондация „За децата с церебрална парализа“ 
51. Фондация „Код Участие“ 
52. Сдружение „Ре-Акт“ 
53. Сдружение „Съвет на жените-бежанки в България“ 
54. Фондация „Едно сърце“
55. Сдружение „Жанета“ 
56. Сдружение „Гаврош“ 
57. Сдружение „Академика – 245“
58. Ирина Манушева 
59. Илко Йорданов