
ЕС ще отговори креативно на решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да наложи така наречените реципрочни мита на всички търговски партньори на Америка, пише днес "Политико". Европейските контрамерки ще бъдат насочени там, където биха навредили най-много.

Според вътрешен документ, с който изданието се е запознало, Комисията обмисля да наложи мита до 25 процента върху широка гама от износ от САЩ на стойност около 22,1 милиарда евро въз основа на вноса на ЕС през 2024 г.
Списъкът включва обикновени селскостопански и промишлени стоки като соя, месо, тютюн, желязо, стомана и алуминий – за да удари американските сектори, които разчитат най-много на трансатлантическия износ.
Страните от ЕС гласуваха новите мита днес.

Ответните мита ще влизат в сила поетапно на 15 април и на 16 май и 1 декември т.г.
Като цяло митата на ЕС се очаква да достигнат до 13,5 милиарда долара износ от червени (гласуващи за републиканците) щати според анализ на изданието на търговски данни за 2024 г.
САЩ са вторият по големина производител и износител на соя в света и митата на ЕС биха засегнали сектор, който вече е засегнат от ответните мерки на Китай, нарастващата глобална конкуренция и падащите цени. Това не е всичко: 82,5 процента от американския износ на соя за ЕС идва от Луизиана, родния щат на председателя на Камарата на представителите Майк Джонсън.

Не е изненадващо, че американските производители на соя критикуваха търговската войнственост на Тръмп миналия месец, твърдейки, че „митата не са нещо, което трябва да се приема леко“ и призоваха администрацията да „преразгледа митата [срещу Канада, Мексико и Китай] и потенциалните предстоящи мита“.
ЕС също така се насочва към говеждо месо от Канзас и Небраска, домашни птици от Луизиана, автомобилни части от Мичиган, цигари от Флорида и дървени продукти от Северна Каролина, Джорджия и Алабама.
Докато Комисията в крайна сметка изхвърли уискито от окончателния проект след успешно лобиране от Франция, Италия и Ирландия, ЕС включи други по-нишови продукти, предназначени да причинят най-голяма болка на износителите в републиканските щати.

Търговската война, отприщена от Тръмп, идва със солидна цена за Вашингтон, тъй като Канада и Китай отговориха на потопа от мита на президента на САЩ със свои собствени насрещни мита.
Като цяло ответните мерки, наложени от Китай, Канада и ЕС, ще засегнат близо 90 милиарда долара американски износ.
Пекин се е насочил основно към американската продукция, налагайки 15-процентно мито върху стоки като пилета, пшеница и царевица, заедно с 10-процентно мито върху соеви зърна, месо, плодове и друг земеделски износ. Междувременно Канада наложи два набора от мита - 25 процента върху редица селскостопански хранителни продукти и други 25 процента върху продукти от стомана и алуминий.
От своя страна Брюксел експериментира с подход на моркова и тоягата, за да сигнализира, че няма да се преклони пред исканията на Тръмп, като същевременно остави вратата отворена за преговори. В понеделник блокът предложи тарифна схема „нула срещу нула“ за промишлени стоки, обхващащи, наред с други неща, автомобили, лекарства, химикали, пластмаси и машини.
Тръмп обаче каза, че предложението не е достатъчно и призова страните от ЕС да купят американски енергийни продукти на стойност 350 милиарда долара, за да направят търговския дефицит „изчезнал... за една седмица“.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни