
След краткото възстановяване на борсите вчера днес продължава свободното им падане. Това, което се случва в момента, вече е наблюдавано неколкократно в историята. След голям срив в понеделник идва т.нар. Turnaround Tuesday – „обръщаш вторник“. Акциите възстановяват курсовете си и борсите си отдъхват за малко.
Причината за това обикновено е, че след крах в понеделник, какъвто видяхме тази седмица, много акционери започват да изкупуват акции на сринатите им цени във вторник и това води до лекия възход. Ако обаче няма спешна корекция на причините за борсовия крах, в сряда свободното падане продължава с нова сила и е твърде вероятно да се стигне до „черен петък“. Такъв сценарий наблюдаваме и сега.

Особено, след като акциите се повишиха във вторник най-вече заради надеждите, породени от изказване на финансовия министър на САЩ Скот Бесент, че администрацията на Тръмп е отворена за преговори за намаляване на митата. Малко по-късно обаче постоянният търговски представител на САЩ Джеймсън Грийър заяви, че няма да има изключения от ставките за отделни продукти или компании, а президентът Доналд Тръмп наложи 104% мита на Китай.
Само 24 часа по-късно Пекин обяви 84% налог върху стоките от САЩ! Това категорично ще доведе до нова катастрофа на борсите и „черният петък“ вече изглежда незаобиколим.

Как се приема това от съратниците на Тръмп? В крайна сметка той бе подкрепен именно от хората, които печелят милиарди на борсата, а сега загубиха главоломно.
Особено засегнати са шефът на Meta Марк Зукърбърг и основателят на Amazon Джеф Безос
Акциите на Meta загубиха около 5 процента в петък, след като вече бяха спаднали с 9 процента по-рано. Тъй като голяма част от богатството на Зукърбърг е в бизнес дялове, според Bloomberg неговото нетно богатство е намаляло със 17,9 милиарда долара за един ден. Общата сума на загубите му в последните дни е около 9,44 милиарда долара, което намалява богатството му до около 179 милиарда долара.
Amazon също отчете спад на акциите – с 9 процента в четвъртък и още 4,2 процента в петък. От февруари насам, спадането на акциите на Amazon е почти 30 на сто.
Други известни технологични предприемачи, като основателите на Google Сергей Брин и Лари Пейдж, бившият изпълнителен директор на Microsoft Стив Балмър, както и основателят на Oracle Лари Елисън, също са засегнати от спадовете на пазарите.
Шефът на Tesla Илон Мъск, чието богатство вече беше ударено от рязкото намаляване на стойността на акциите на компанията през последните седмици, също трябваше да понесе загуба от 11 млрд. долара. Неговото нетно богатство спадна до $ 322 млрд. От началото на годината Мъск е изгубил около 130 милиарда долара, но все още остава най-богатият човек в света.

Роб Копланд, Морийн Фарел и Лорън Хърш от New York Times съобщиха вчера, че през уикенда милиардерите от "Уолстрийт" отчаяно и неуспешно се опитали да променят мнението на Тръмп относно митата.
Тази седмица те започнаха да излизат публично, като критикуват новите мерки, наричайки ги "глупави". Тези индустриални лидери, пишат репортерите, не са очаквали, че Тръмп ще наложи толкова високи мита върху толкова много продукти и са шокирани, че са се оказали извън коридорите на властта, където се вземат решенията за налозите.
Илон Мъск е един от хората, които Тръмп игнорира в полза на Питър Наваро, своя старши съветник по търговията и производството. Откакто Мъск инвестира 290 милиона долара в избора на Тръмп за президент и пое Службата за правителствена ефективност (DOGE), изглеждаше, че той е човекът, който има контрол върху администрацията. Във вторник той обаче стигна дотам дори да напише в Х, че Наваро е "абсолютен идиот“ и "по-тъп от торба с тухли“ и го критикува за идеите му за митата.
Според американската историчка и анализаторка Хедър Кокс Ричардсън разривът между Тръмп и Мъск вероятно е заради това, че милиардерът е „откраднал светлината на прожекторите" от Тръмп и изглежда, че търпението на президента към него намалява.
Когато бе попитана за публичната битка между двама от съветниците на Тръмп — двама от най-мощните мъже в света — говорителката на Белия дом Каролайн Левит каза на репортерите:
"Момчетата са си момчета."
В своите „Писма от Америка“ Ричардсън съобщава, че дясноцентристкият „Нов алианс за граждански свободи“, подкрепен от милиардера и донор на републиканците Чарлс Кох, е дал Тръмп на съд заради митата срещу Китай. Според Кох претенцията на президента, че той може да наложи мита чрез Закона за международни икономически извънредни действия (IEEPA), е погрешна. И се посочва, че Конституцията дава правото да налага мита на Конгреса, а не на президента.

Днес редакторите на десния National Review призоваха Конгреса да си възстанови властта, която е предоставил на Тръмп, като нарекоха "нелепо" това, че един човек може да има толкова голямо господство върху глобалната икономика. Те осъдиха "първоначалния хаос" от последната седмица, който е направил невъзможно за всеки бизнес да планира бъдещето.
"Каквото се случи от миналия четвъртък насам е трудно да се възприеме, пишат те. - Основавайки се на постоянно променящи се обяснения, характеризирани с унизителна методология и изпъстрени с извънредно високо самочувствие спрямо конституционния ред на страната, администрацията на Тръмп отчужди нашите глобални съюзници, обърка нашите вътрешни бизнеси, унищожи капиталовите пазари и увеличила вероятността от сериозна рецесия."
Докато това трябва да притеснява всички американци, най-вече републиканците трябва да помнят, че след по-малко от две години ще бъдат "съдени до голяма степен за това дали президентът, който е от тяхната партия, е свършил добра работа".
"Нито един свободен човек не иска да бъде оставен на милостта на крал", пишат те.
Все повече от доскорошните привърженици и донори на Тръмп се разколебават в подкрепата си за него.
Сенаторът републиканец Ранд Пол заяви вчера в Сената:
"Не ми пука дали президентът е републиканец или демократ. Не искам да живея при извънредно положение. Не искам да живея, където моите представители не могат да говорят за мен и да имат контрол над властта."
Все повече републиканци се притесняват от въздействието на митата върху живота на техните избиратели, тъй като неминуемо цените ще се увеличат, а борсовият крах изпари част от спестяванията им. В същото време движението на Тръмп MAGA продължава да описва случващото се като голяма справедливост. Митата според тях са начин да направят Съединените щати "по-мъжки" отново, като се върне старото производство и миньорство в САЩ.
Писателят Ротими Адеойе днес отбеляза възхвалата на МAGА за физическия труд като вид морално пречистване. МАGА изгражда идентичност, която възхвалява "селския живот, ръчния труд и един вид първичната грубост." Този образ — и образът на традиционната съпруга, който го допълва — припомнят въображаемото американско минало.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни