ЕС одобри налагането на контрамита като ребалансиращи мерки в отговор на действията на САЩ по вноса на стомана и алуминий.

Това стана днес, на заседание на Комитета по търговски бариери в Европейската комисия. Не се съобщава точно какво засягат европейските мерки. Вероятно обаче става дума за стомана и алуминий.

26 страни членки без Унгария гласуваха „за“. Мярката обаче бе одобрена, тъй като за нея не се изисква пълно единодушие, а мнозинство от две трети. Процедурата е в рамките на комитологията - набор от процедури, включително заседания на представителни комитети, които дават право на страните от ЕС да изкажат мнение по повод актовете за изпълнение. 

Регламентът ще бъде публикуван на 14 април и ще влезли в сила на другия ден

От ЕК изтъкват, че тези мерки могат да бъдат преустановени по всяко време, ако САЩ изразят съгласие за постигане на справедлив и балансиран резултат чрез преговори.