
Европейската комисия предложи ответни мита от 25 на сто за редица американски стоки, предаде Ройтерс.
Стъпката е контрамярка на митата, въведени от американския президент САЩ Доналд Тръмп върху стоманата и алуминия. Агенцията се позовава на документ, до който е получила достъп.
Митата върху някои стоки ще влязат в сила на 16 май, а за други – на 1 декември, пише в документа. Вчера пък еврокомисарят по търговията Марош Шефчович заяви, че първите контрамита ще влязат в сила на 15 април, а другите – месец по-късно.

Стоките са най-разнообразни и включват диаманти, яйца, колбаси, птиче месо, сладка царевица, ориз, бадеми, портокалов сок, боровинки, тютюн, желязо, стомана, алуминий, някои видове кораби и коли, текстил, някои облекла, определени козметични продукти, огледала за обратно виждане, картини, електрически машини и апарати за индивидуално ползване, пластмасови продукти, полиетилен, самозалепващи се плочи, листове, филми, фолиа, ленти и други плоски форми.
Според Евростат контрамерките ще засегнат внос от САЩ за 22,1 милиарда евро. Данните се основават на вноса за 2024 г. Това е малко под прогнозите на Европейската комисия, които са за 26 милиарда евро.
Бърбънът, виното и млечните продукти били премахнати от първоначалния списък, който Комисията е проучвала още през март, пише Ройтерс. Първоначално тя предвидила 50% мито за бърбъна. Това обаче накарало Тръмп да заплаши с въвеждането на 200% ответни мита за алкохолните напитки от ЕС. Тази заплаха стреснала най-вече Франция и Италия поради значителната им винарска промишленост.

ЕС вече затегна съществуващите защитни мерки за стоманата на 1 април, за да намали вноса с 15 на сто. Комисията също така обмисля квоти за внос за алуминий.
Страните членки трябва да гласуват по това предложение утре. Това трябва да направят постоянните ми представители в Брюксел.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни