
Ще останат ли лаптопите, смартфоните и други устройства трайно изключени от някои специални американски мита – или това е само временно? Администрацията на Тръмп изпраща противоречиви сигнали. Самият президент планира скоро да обяви нови налози, най-вече при произовдството на полупроводници.
„Ще го съобщя в рамките на следващата седмица“, заяви републиканецът пред репортери и подчерта, че по темата е необходима „известна гъвкавост“.
На въпрос дали тази гъвкавост ще важи и за определени продуктови групи, Тръмп отговори: „За някои продукти, да, може би.“ Кои точно, не уточни – само каза, че детайлите ще бъдат обявени „в близко бъдеще“.
Полупроводниците са ключов компонент в почти всички съвременни електронни устройства. Белият дом вече е дал знак, че Тръмп може скоро да наложи нови мита за определени продуктови групи, които по-рано бяха изключени от по-широкия му пакет от мерки – който така или иначе в момента е частично замразен. Засегнатите групи включват освен полупроводници и медикаменти.
Изказването на Тръмп относно митата върху полупроводници дойде след объркване около изключването на смартфони, лаптопи и друга важна електроника от някои американски специални мита. Според документ на митническата служба на САЩ (CBP), това облекчение важи със задна дата от 5 април и се отнася и до мита върху китайски стоки. Общо се говори за 20 продуктови групи и подкатегории. За американските компании в сферата на компютърните технологии това беше добра новина, тъй като повечето от устройствата им се произвеждат в Азия – най-вече в Китай.

Но в отговор на тази информация Тръмп заяви в неделя, че това в никакъв случай не е изключение. Продуктовите групи, изброени в документа, просто били преместени в друга „категория“ и продължавали да попадат под т.нар. „фентанил мита“ – 20% върху вноса от Китай. Тези налози съществуват от по-рано и са свързани с обвиненията на Тръмп, че от Китай влизал в САЩ опасният синтетичен наркотик фентанил.
Екипът на президента също се опита да разсее впечатлението, че администрацията му отстъпва в митническата си политика. Икономическият съветник Питър Наваро заяви пред NBC News: „Няма изключения“. От своя страна министърът на търговията Хауърд Лутник призна изключението в интервю за ABC News, но подчерта, че вече се подготвят нови мита за полупроводници и медикаменти. Запитан дали изключението за смартфони, лаптопи и други е само временно, той отговори: „Точно така.“

В платформата си Truth Social Тръмп по-късно написа, че в момента се извършва детайлен анализ на цялата верига за доставки в сферата на полупроводниците.
„Няма да позволим други страни да ни държат за заложници“, написа той – „особено не враждебни търговски нации като Китай.“
Още преди публичното разкритие за изключването на определени електронни продукти – което Тръмп отказва да признае – президентът вече бе направил отстъпки спрямо някои търговски партньори и временно бе замразил част от анонсираните си мита за срок от 90 дни.
Китай обаче не бе сред тях. С включени „фентанил мита“ американското правителство вече налага до 145% допълнителни мита върху вноса от Китай. От своя страна, Пекин обяви ответни мита до 125% върху американски стоки.
Наваро защити променливата комуникация на правителството като добре обмислена стратегия:
„Всичко се развива точно така, както го планирахме“, каза той по NBC News. Според него, десетки държави чакали на опашка, за да договорят нови търговски споразумения със САЩ – „90 сделки за 90 дни“ били възможни.
Като примери той посочи Израел, Великобритания, Европейския съюз, Индия, Япония – и първоначално Северна Корея, което обаче коригира на Южна Корея след намеса на водещата. На въпрос за притесненията на много американци относно турбуленциите на пазарите, спестяванията за пенсия и растящите цени на стоките от първа необходимост, той не отговори.
Демократите: „Само хаос и корупция“
Цялото това объркване не само предизвиква несигурност на международните пазари, но засяга и американски компании и потребители. Затова критиките от страна на Демократическата партия – която е в малцинство и в двете камари на Конгреса – са остри.
„Ако имаш план и ясна цел, митата могат да бъдат инструмент в икономическата кутия с инструменти“, каза сенатор Елизабет Уорън пред ABC News. Но последователна митническа политика липсва. „Всичко това е само хаос и корупция“, заяви тя и попита по адрес на администрацията на Тръмп: „Как човек да повярва на когото и да е от тези хора?“
Заради резките пазарни колебания след митническите изказвания на Тръмп, Уорън и други водещи демократи поискаха разследване дали членове на администрацията му не са се облагодетелствали незаконно на борсата.

Освен възможните конфликти на интереси, остава въпросът дали целта на администрацията – да засили вътрешното производство чрез мита – изобщо е реалистична. Експерти от индустрията смятат, че представата на Лътник например, че iPhone-ите ще се произвеждат от роботи в САЩ, е малко вероятна. Липсват квалифицирани кадри, доставчици и нужната инфраструктура. Освен това, преместването на производството в САЩ вероятно ще направи устройствата значително по-скъпи.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни