Къде да отидат запасите от високообогатен уран на Техеран?

Този въпрос е разглеждан като ключова пречка за бъдещо споразумение и е бил повдигнат в първоначалните непреки разговори между външния министър на Иран Абас Арагчи и специалния пратеник на Доналд Тръмп Стив Уиткоф в Маскат, Оман на 12 април.

Ислямската република настоява, че запасите, натрупани през последните четири години, трябва да останат в Иран под стриктния надзор на Международната агенция за атомна енергия на ООН. Техеран гледа на тях като на застраховка в случай, че бъдеща администрация на САЩ се оттегли от споразумението, както направи Доналд Тръмп през 2018 г., когато отхвърли сделката от 2015 г., сключена по времето на Барак Обама.

Техеран изтъква, че ако загуби запасите си и последва оттегляне на Америка, обогатяването на уран ще трябва да започне от нулата. 

Италианската премиерка Джорджа Мелони се съгласи да бъде домакин на следващия кръг от преговорите тази събота в Рим. На него ще присъства и вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс. По време на първоначалните ядрени преговори през 2015 г. Италия почувства, че е изключена от процеса, след като европейските интереси на преговорите бяха представени от Франция, Германия и Обединеното кралство. Така домакинстването на Рим представлява политически жест на Тръмп към италианската министър-председателка, която е сред неговите най-близки съюзници на Стария континент.

Иран води преговори под заплахата не само от допълнителни санкции, но и от потенциална военна атака срещу неговите ядрени обекти от страна на САЩ, която Тръмп изрично подчерта, че може да се осъществи, ако прецени, че иранците тупат топката. Иранската икономика е в упадък и Техеран желае да привлече преки инвестиции, като премахне американските санкции. След оттеглянето на САЩ от ядреното споразумение през 2018 г. и налагането на санкции на чуждестранните компании, търгуващи с Иран, ЕС не успя да измисли жизнеспособен начин за защита на бизнеса, който искаше да инвестира в ислямската република.

Отвъд военната заплаха и проблемите с икономиката, политическото влияние на Иран в региона отслабва с падането на сирийския диктатор Башар ал-Асад, атаките на Израел срещу "Хамас" в Газа и "Хизбула" в Ливан, както и атаките на САЩ срещу проиранските хуси в Йемен.