Администрацията на Доналд Тръмп официално спря строителството на един от най-мащабните американски офшорни вятърни проекти – Empire Wind, намиращ се край бреговете на Ню Йорк. Решението беше обявено от министъра на вътрешните работи Дъг Бъргъм на 15 април с мотива, че проектът бил "одобрен твърде прибързано от предходната администрация" без "достатъчен междуведомствен анализ", съобщи Ройтерс.

"Empire Wind няма да продължи напред, тъй като процедурите по неговото одобрение бяха прибързани и не осигуриха достатъчно междуведомствена консултация относно потенциалните въздействия", гласи служебна бележка на Бъргъм, цитирана от Free Beacon.

Решението предизвика остри реакции от екологични организации, представители на индустрията и щата Ню Йорк. Empire Wind, проект с федерална концесия от 2017 г., вече беше в напреднал етап на строителство, а по план трябваше да започне да произвежда ток още през 2026 г. Очакваше се да осигури чиста електроенергия за 500 000 домакинства и да създаде над 1500 работни места в региона.

Защо е спрян проект с вече издадено разрешение?

Empire Wind е преминал успешно през щатни и федерални процедури за одобрение по време на мандата на Джо Байдън. Проектът е част от националната стратегия за декарбонизация и диверсификация на енергийната система. Според енергийни анализатори, аргументите за "прибързаност" са необосновани, тъй като одобрението на проекта отне над 3 години, включително пълна оценка за въздействие върху околната среда.

Междувременно обаче администрацията на Тръмп премахва подобни процедури за нефт и газ. Само седмица по-рано Министерството на вътрешните работи съобщи, че ще отмени изискването за пълна екооценка за 3244 нови петролни и газови концесии с аргумента, че процесът е "твърде бавен" и "пречи на енергийната независимост".

Според данни на OpenSecrets, нефтени и газови корпорации са дарили над 75 млн. долара на политически комитети в подкрепа на Тръмп в рамките на кампанията за изборите през 2024 г. Решението да се даде приоритет на индустрии, свързани с изкопаеми горива, не е изненада, според мнозина наблюдатели.

"Администрацията е в състояние на война с чистата енергия", коментира Джулиан Стърн от Sierra Club. "Да спреш проект, който вече се строи и ще осигури евтин ток, е абсурд и саботаж."

Самият Доналд Тръмп отдавна се изказва враждебно към вятърните турбини, които според него "убиват птици" и "провалят гледката" – твърдения, които нямат научна обосновка. По време на предизборната си кампания той заяви, че "при него няма да има нови вятърни мелници".

Това не е необичайно за политици и организации по света, обвинявани за връзки с Русия.

Украинският президент Виктор Орбан, известен като симпатизиращ на Путин, също е против възобновяемите източници на енергия и особено вятърната енергия. От 2016 г. насам в Унгария не е построена нито една нова вятърна турбина, защото правителството наложи минимални ограничения за разстояние от населени места, които на практика забраняват строителството на вятърни паркове.

Според доклад на НАТО от 2024 г., подкрепяни от Кремъл актьори разпространяват дезинформация, целяща да подкопае политиките за смекчаване на климатичните промени и инвестициите във възобновяема енергия. Много от опорните им точки се повтарят дословно от политически лидери като Орбан и Тръмп.

Решението поставя под въпрос десетки други проекти за офшорна вятърна енергия, които се планират или са в начален етап по източното и западното крайбрежие. Това включва и съоръжения, за които вече са инвестирани милиони в инфраструктура, вериги за доставки и пристанищна подготовка.

Empire Wind беше смятан за "маяка" на американската офшорна вятърна индустрия – с директно участие на големи международни енергийни компании, включително норвежката Equinor. Сега съдбата на проекта остава неясна, а същото важи и за хиляди работни места и десетки съпътстващи бизнеси.

---

Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".