Министерството на правосъдието на САЩ (DOJ) е изпратило писма до няколко медицински списания, включително реномираното CHEST, обвинявайки ги в "пристрастност" и разпространение на дезинформация, повлияна от "спонсори", а не от медицинската наука, разказва WIRED.

В едно от писмата, подписано от временно изпълняващия длъжността прокурор на окръг Колумбия, Едуард Р. Мартин-младши, се отправят въпроси към главния редактор на CHEST, д-р Питър Мацоне, относно това как списанието оценява отговорността си за защита на обществеността от дезинформация и как се справя с влиянието на спонсори и рекламодатели върху публикуваното съдържание.​

Говорител на CHEST потвърди автентичността на писмото, като отбеляза, че съдържанието му е било публикувано онлайн без знанието на списанието. В изявление, публикувано в петък, списанието подчертава ангажимента си към строгите редакционни стандарти и независимостта си, като заявява, че следва насоките на Международния комитет на редакторите на медицински списания (ICMJE) и Комитета по етика на публикациите (COPE).​

Тези действия на DOJ се вписват в по-широката кампания на администрацията на президента Доналд Тръмп срещу академични и научни институции, които се възприемат като опозиционно настроени. През последните месеци администрацията е замразила или отменяла милиарди долари във федерално финансиране за водещи университети като Харвард и Колумбия, обвинявайки ги в разпространение на "антиамерикански" идеи и недостатъчна реакция на предполагаем антисемитизъм на кампусите.

Харвард, например, е изправен пред замразяване на над 2 милиарда долара федерално финансиране и заплахи за отнемане на статута си на освободена от данъци институция, след като отказа да се съобрази с исканията на администрацията за промени в политиките си относно приемането на студенти и академичната свобода.

Критиците твърдят, че тези действия представляват безпрецедентна атака срещу академичната и научната независимост в САЩ. Бившият президент Барак Обама публично подкрепи Харвард, осъждайки действията на администрацията като незаконни и заплашващи свободата на словото.

В същото време, други университети като Принстън и MIT също изразиха загриженост относно нарастващия натиск от страна на федералното правителство, като някои от тях обмислят правни действия в защита на академичната си автономия.

---

Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".