
В Харвардския университет е разработен революционен микроскоп, който може да проправи пътя към нови открития в ранната диагностика на рак и процесите на стареене. Но има проблем: човекът, който създава компютърните алгоритми, нужни за разчитането на изображенията от него — 30-годишната рускиня Ксения Петрова - в момента е в имиграционен арест в САЩ.
Петрова, изследовател в прочутата лаборатория на Марк Киршнер в Harvard Medical School, е задържана през февруари на летището в Бостън заради предполагаемо недеклариране на биологични образци — ембриони от жаби — предназначени за научна работа. Днес тя е в център за задържане на имигранти в Луизиана и очаква съдбата си, изправена пред потенциална депортация в Русия.

„Това е мелачка“, казва самата Петрова в интервю за NBC News от Richwood Correctional Center. „Ние сме в машината, и тя не я е грижа дали имаш виза, зелена карта или история. Тя просто продължава да мели.“
Адвокатът ѝ Грегъри Романовски обяснява, че подобни случаи обикновено се санкционират с глоба от около $500, която при първо нарушение често се намалява до $50. Вместо това, обаче, на Петрова ѝ е анулирана визата J-1 — обичайният статут за академични изследователи. Тя сега очаква първото си изслушване в имиграционния съд.
От Министерството на вътрешната сигурност на САЩ заявяват пред NBC, че тя е „законно задържана, след като е излъгала федерални служители относно внасяне на биологични материали“.
Колегите ѝ от Харвард изразяват шок и разочарование. Д-р Леон Пешкин, нейният пряк ръководител, разказва как е получил обаждане от граничните власти на 16 февруари: „Просто казаха: „Отказан ѝ е достъп. Това е всичко, което можем да ви кажем заради поверителност.“
„Тя беше единствената в екипа, която умееше да работи както като ембриолог, така и да прави математическо моделиране, обработка на данни и биоинформатика“, казва Пешкин. „Без нея никой в нашата лаборатория не може да продължи проекта в сегашната му форма.“
Д-р Уилям Трим, неин колега и съквартирант, допълва:
„Убеден съм, че тя е единственият човек, който може да отключи пълния потенциал на този микроскоп. Без нея тези открития няма да се случат.“
Учен и активист: от Москва до Луизиана
Петрова е възпитаничка на Московския институт по физика и технологии и е работила по геномни проекти под ръководството на д-р Константин Северинов, водещ молекулярен биолог от Rutgers University. Той казва, че тя има „огромен потенциал… способността да бъде най-добрата от най-добрите“.
Политическата ѝ активност също я поставя в риск.
„Не искам да крия политическите си убеждения“, казва тя. „Ако кажеш нещо срещу Путин в Русия, със сигурност ще бъдеш арестуван.“

Петрова е част от тревожна тенденция — нарастваща враждебност към международните учени. Според списание Nature, 75% от анкетираните 1600 учени обмислят преместване в Европа или Канада. Причината: агресивната имиграционна политика на администрацията на Тръмп, чиито ефекти продължават.
Данни от Inside Higher Ed показват, че над 1550 чуждестранни студенти и млади учени са изгубили статута си, а 28 федерални дела са заведени в опит да се възстановят визите им. Един от исковете твърди, че промените в правилата са „произволни, капризни и в противоречие с конституционните права“.
---
Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".

Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни