Ако Зеленски толкова иска Крим, защо Украйна не се бори за него преди 11 години?

Този въпрос зададе президентът на САЩ Доналд Тръмп в публикация на профила си в Truth Social. Повод за поста е решението на украинския президент "да се хвали на първата страница на "Уолстрийт джърнъл", че: "Украйна няма да признае деюре окупацията на Крим". Тук няма какво да обсъждаме". 

"Това твърдение е много вредно за мирните преговори с Русия, тъй като Крим беше загубен преди години под лидерството на президента Барак Хюсеин Обама и дори не е предмет на обсъждане.

Никой не иска от Зеленски да признае Крим за руска територия, но ако той иска Крим, защо не се бориха за него преди 11 години, когато беше предаден на Русия без изстрел? В района също така се намират, в продължение на много години преди "предаването на Обама", големи руски бази за подводници".

Много са причините, поради които Русия анексира Крим без особена съпротива през февруари и март 2014 г. Протестиращите от "Евромайдан" тъкмо са свалили от власт проруския президент Виктор Янукович, а временно назначеното правителство е фокусирано върху възстановяването на реда в страната. По това време украинската армия е слабо въоръжена и дезорганизирана - смята се, че едва 6000 войници са били поставени в бойна готовност. Русия, която разполага с войски на полуострова, се възползва от хаоса в държавата организира светкавична офанзива. Атаката хваща неподготвени не само украинците, а и Запада, който хвърля усилия не толкова върху сдържането на междувременно въстаналите сепаратисти (подкрепяни от агресора) в Източна Украйна, колкото върху опити да помирят Киев и Москва на всяка цена. Тези преговори се оказват неуспешни заради имперските амбиции на Путин - урок, който явно не е научен от американския президент.

В изявлението си в Truth SocialТръмп подчерта, че "именно предизвикателните изявления като това на Зеленски правят толкова трудно уреждането на тази война".

"Той няма с какво да се похвали! Ситуацията за Украйна е ужасна - той може да има мир или може да се бие още три години, преди да загуби цялата страна.

Нямам нищо общо с Русия, но имам много общо с това, че искам да спася средно пет хиляди руски и украински войници седмично, които умират без никаква причина."

Президентът на САЩ отбеляза, че изявлението на Зеленски нямало да постигне нищо, освен да удължи конфликта.

"Ние сме много близо до сделка, но човекът, който "няма карти", сега трябва най-накрая да СВЪРШИ РАБОТАТА. Очаквам с нетърпение да мога да помогна на Украйна и Русия да се измъкнат от тази пълна и тотална БЪРКОТИЯ, която никога нямаше да започне, ако бях президент!"

По време на предизборната си кампания Тръмп обеща, че ще помири Киев и Москва за 24 часа. Впоследствие постави нов срок - през първите 100 дни от началото на мандата си, които изтичат на 30 април. Има вероятност обаче още преди края на месеца републиканецът да се оттегли от преговорите (или както той се изрази - "да пасуваме"), ако Киев не одобри предложението му за мирен договор.

Множество американски медии разпространиха част от съдържанието на американския проект, в който централно място заема изискването на Вашингтон украинските власти да признаят Крим за руски - нещо, което дори Беларус формално не е направила.

Украйна също така ще трябва дефакто да се задоволи със загубата на окупираните от Русия територии, както и да обяви международен неутралитет (да обещае, че няма да се присъедини към НАТО). Тръмп е готов да направи още един голям подарък за Москва - да свали всички санкции срещу агресора, наложени от 2014 г. насам.

Документът е много по-неясен в детайлите за предполагаемите руски отстъпки - не се посочва точно как ще бъде гарантирана в бъдеще сигурността на Украйна, нито какви средства ще получи страната за следвоенното си възстановяване.