Около 100 дни след встъпването в длъжност на президента на САЩ се извършва първата голяма персонална промяна в най-близкото обкръжение на Тръмп. И то насред интензивни преговори с чуждестранни партньори относно наказателните мита на Тръмп и мирните преговори за прекратяване на огъня във войната в Украйна. Американският външен министър Рубио временно ще поеме ръководството на Съвета за национална сигурност.

Това не е добра новина за Европа.

Съветът за национална сигурност (NSC) в Белия дом е сърцето на стратегическата координация на политиките за сигурност и външна политика на САЩ. Именно за европейските партньори преструктурирането в NSC е от значение. Уолц не е лесен партньор за Европа – тази седмица той разкритикува „субсидирането“ на НАТО-партньорите от страна на САЩ.

Един от малкото реални познавачи на Русия си отива с това уволнение. Кои са най-сериозните загуби за Европа:

1. Загуба на опитен трансатлантически глас

Уолц е смятан за "трансатлантик" – човек с дълбоки връзки и разбиране към европейските партньори на САЩ. Той е участвал в множество международни срещи на високо равнище и е бил последователен защитник на западните съюзи като НАТО. Неговото отстраняване намалява тежестта на проевропейските позиции в Белия дом.

2. По-слаба подкрепа за Украйна

Уолц настояваше за твърда линия спрямо Русия, включително по-строги санкции, за да се окаже натиск за прекратяване на войната в Украйна. Той беше един от малкото високопоставени съветници, които открито критикуваха Кремъл. Замяната му с по-проруски ориентирани фигури (като потенциалния му наследник Уиткоф) може да означава промяна в курса – към по-мека позиция спрямо Москва.

3. Риск от стратегическа промяна

Смяната на Уолц може да е знак за промяна в курса на външната политика на САЩ. Доналд Тръмп е известен с критичното си отношение към военните интервенции зад граница и с желанието си за нормализиране на отношенията с Русия. Без Уолц подобни тенденции може да се засилят — за сметка на сигурността и интересите на Европа.

4. Дестабилизация и липса на координация

Макар и да имаше организационни слабости (например скандала „Signalgate“), Уолц носеше експертиза и опит в сферата на сигурността. Уволнението му идва в момент, в който Националният съвет за сигурност в Белия дом вече преживява трусове и кадрова нестабилност. Това затруднява надеждното сътрудничество с европейските партньори.

5. Уволнението на Майк Уолц отслабва проевропейското крило...

... в обкръжението на Тръмп и засилва позициите на проруски, силно антиевропейски или просто напълно некомпетентни политици като Фетсет и Ванс. Това представлява опасност за трансатлантическото сътрудничество в един напрегнат глобален контекст.

6.  Засилване на антиевропейски настроения

Сред потенциалните нови фигури в Съвета за национална сигурност са личности, които са открито критични към ЕС и особено към Германия. Ако хора като Ричард Гренел (бивш посланик на САЩ в Берлин) или Милър поемат водещи роли, това ще означава по-остра реторика спрямо европейските партньори и по-малко координация с тях.