От какво се нуждаят българчетата, чиито родители са се разделили? От презумпция за споделено родителство - поне така смятат от ГЕРБ, "Възраждане" и "Има такъв народ", внесли серия законопроекти за промени в Семейния кодекс, които в крайна сметка бяха комбинирани в един. И чието предстоящо второ четене предизвика бурни обществени реакции, включително протест и контрапротест.

Наш гост в новия Z-Каст е адвокат Райна Аврамова – с над 25 години опит в семейното право. Според нея законът е написан "на коляно", липсва обществено обсъждане, а в този си вид той крие опасности именно за случаите, които иска да разруши - когато има конфликт, липса на диалог или дори насилие между родителите.

"Най-тежките случаи са онези, в които родителите не могат изобщо да се разберат. Ако тогава се наложи презумпция за споделено родителство, ще ги принудим да се състезават кой ще докаже, че другият е по-лош родител."

И в момента законът позволява родителите да си поделят грижата за детето - но съобразявайки се с конкретните му нужди. Затова сегашните законови промени според Аврамова се нуждаят минимум от добавяне на изключения - при домашно насилие или високо ниво на напрежение в семейството.

"Ако няма изключения, няма да има нищо на света, което да стимулира родители, стигнали до съд, да не се бори всеки един от тях да вземе родителските права", отбеляза тя.

Но истинските промени, от които се нуждаят хората, подкрепящи законопроекта, са промени в Наказателния кодекс - защото в момента ако съдът е наредил детето да отиде при единия родител, а другия не го пуска, няма механизъм, по който да бъде принуден.

"Полицията идва - защото съдебният изпълнител може да ги повика, но те стоят с ръцете в джобовете и казват: ‘Ние само присъстваме за охрана на обществения ред’.

Те нямат право да вземат детето, да го качат в нечия кола или да съдействат реално. И ако майката или бащата в този момент, когато задържа неправомерно детето, каже ‘не’, нищо няма, което да го накара да го предаде", обясни Аврамова.

  • Какво точно означава "споделено родителство" според новия законопроект?
  • Съществува ли такова нещо като "родителско отчуждение"?
  • Какви са рисковете за децата и следят ли политиците техния интерес?

Отговорите на тези и други въпроси - гледайте и чуйте в 192-рия епизод на Z-Каст:

Слушайте Z-Каст и в платформите SpotifyTuneInApple Podcasts.