
Израел одобри днес план да превземе цялата ивица Газа и да остане там за неопределено време, съобщиха двама израелски представители, цитирани от Асошиейтед прес.
Ако бъде приложен, планът значително ще разшири операциите на Израел на автономната палестинска територия и вероятно ще предизвика ожесточена международна опозиция, коментира агенцията.
Министрите от израелския кабинет са одобрили плана с гласуване рано сутринта, часове след като началникът на израелската армия заяви, че армията призовава десетки хиляди резервни войници.

Операцията, която според цитираните официални лица, трябва да помогне на Израел да постигне военните си цели за победа над "Хамас" и да освободи заложниците които радикалната групировка държи в Газа, ще прогони стотици хиляди палестинци към южната част на ивицата, което вероятно ще изостри и без това тежката хуманитарна криза.
След като примирието между Израел и Хамас се провали в средата на март, Израел нанесе ожесточени удари по територията, при които загинаха стотици хора, припомня АП. Израел превзе големи територии и сега контролира приблизително 50% от Газа. Преди края на примирието Израел спря всякаква хуманитарна помощ за Газа, включително храна, гориво и вода, което предизвика смятаната за най-тежка хуманитарна криза за близо 19 месеца война. Забраната за помощта предизвика глад, а недостигът ѝ - грабежи.
Израелските власти заявиха, че операцията включва „превземане на ивицата и задържане на териториите“. Така израелската държава се стреми и да попречи на Хамас да разпределя хуманитарната помощ, което според правителството в Йерусалим укрепва управлението на групировката в Газа. Израел също обвинява Хамас, че задържа помощта за себе си, за да засили способностите си. Планът включва и мощни удари срещу цели на Хамас, казаха властите.
Източниците на АП са заявили, че Израел е във връзка с няколко държави по повод идеята на президента на САЩ Доналд Тръмп за превземане на Газа и преместване на населението ѝ чрез т.нар. „доброволна емиграция“. Тези намерения бяха осъдени, включително от съюзниците на Израел в Европа и от арабския свят.
"Европейският съюз е обезпокоен от удължаването на тези операции в Газа, което ще доведе до нови жертви и допълнителни страдания за палестинското население", заяви говорител на ЕС днес пред журналисти в Брюксел, предаде БТА.
"ЕС настоява Израел да се въздържи“, добави той, като повтори позицията на блока, "че преговорите са единственият начин, единственият път напред за връщането на заложниците и прекратяването на всички военни действия".
ЕС също така призова Израел да вдигне блокадата на Газа и да позволи "незабавен достъп на хуманитарна помощ, както и възстановяване на подаването на електричество в Газа и на жизненоважните услуги“.
"Палестинското население е изстрадало достатъчно през последните години и е време да се сложи край на насилието и страданията“, заяви говорителят.
Единият израелските официални представители, пожелали анонимност поради секретността на военните планове, е заявил, че планът ще бъде прилаган постепенно.
От седмици Израел се опитва да засили натиска върху Хамас и да я подтикне да покаже по-голяма гъвкавост в преговорите за прекратяване на огъня. Но международните посредници, които се опитват да доведат страните до ново споразумение, се затрудняват да го направят. Мерките на Израел изглежда не са отдалечили Хамас от преговорните му позиции.
Предишното прекратяване на огъня имаше за цел да накара страните да преговарят за прекратяване на войната, но тази цел е повтарящ се препъни-камък в преговорите между Израел и Хамас. Израел казва, че няма да се съгласи да прекрати войната, докато Хамас не бъде победен. Междувременно Хамас поиска споразумение, което да спре войната.
Според вътрешен меморандум, разпространен сред хуманитарните групи и видян от Асошиейтед прес, Израел е заявил на Организацията на обединените нации, че ще използва частни охранителни компании, за да контролира разпределението на помощите в Газа. В изявление в неделя ООН заяви, че няма да участва в плана, както е представен, заявявайки, че той нарушава основните принципи н а организацията.
Меморандумът, изпратен до хуманитарните организации в неделя, съдържа подробни бележки от среща между израелския орган за отбрана, отговарящ за координирането на помощта за Газа, COGAT и ООН.
Съгласно плана на COGAT, цялата помощ ще влиза в Газа през контролно-пропускателния пункт Керем Шалом, като дневно ще влизат приблизително 60 камиона.
В меморандума се казва, че помощта ще се разпределя в логистични центрове, които ще се управляват от частни охранителни компании. Ще се използва лицево разпознаване за идентифициране на получателите, а текстови съобщения ще уведомяват хората в района, че могат да получат помощи.
ООН обвинява Израел, че иска да контролира помощите като „тактика за натиск“. Организацията заяви, че планът ще остави големи части от населението, включително най-уязвимите, без доставки. Според него планът „изглежда е предназначен да засили контрола върху животоподдържащи стоки като тактика за натиск – като част от военна стратегия“.
В меморандума се казва, че правителството на САЩ е изразило ясна подкрепа за плана на Израел, но не е ясно кой ще осигури финансиране за частните военни компании или помощта.
COGAT и посолството на САЩ в Йерусалим не отговориха веднага на искане за коментар.
По-рано тази седмица АП получи десетки документи относно опасенията на хуманитарните групи, че центровете биха могли да доведат до трайно разселване на палестинци и да ги принуди да живеят във „фактически условия на интерниране“.
Войната в Газа започна, когато водени от Хамас бойци нападнаха Южен Израел, убивайки 1200 души и вземайки около 250 заложници. Израел твърди, че в Газа остават 59 пленници. Предполага се, че около 35 от тях са мъртви.
Според палестински източници израелската офанзива в е убила над 52 000 души в анклава, много от които жени и деца. Палестинските власти не правят разлика между бойци и цивилни в своите преброявания.
Боевете са разселили над 90% от населението на Газа и са превърнали територията в необитаем лунен пейзаж.
Израел окупира Газа в Близкоизточната война през 1967 г. и изтегли войските и заселниците си там през 2005 г. Две години по-късно Хамас пое контрола и оттогава контролира територията, припомня АП.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни