ЕС няма да допусне отново да бъде отворено кранчето за руски газ и петрол. Съюзът работи усилено за отварянето на всички преговорни глави с Украйна още през тази година.

Това обяви днес председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Тя говори на дебат за подкрепата на ЕС за справедлив, устойчив и всеобхватен мир в Украйна. Той се проведе в Европейския парламент в Страсбург.

Фон дер Лайен започна с това, че утре се навършват 80 години от края на Втората световна война в Европа:

„За половината континент събитията белязаха началото на процеса на възстановяване и помирение. Но за другата половина освобождението от нацизма не донесе свобода. То бе последвано от окупация и потисничество. Това бе наистина повратна точка за Европа.“

Осем десетилетия по-късно се води война в Украйна.

„И начинът, по който тя ще завърши, ще оформи нашия континент за идните поколения. Бъдещето на Украйна е на карта, но и нашето също. Лоша сделка може да окуражи Владимир Путин да се върне и да поиска още. Това ще бъде рецепта за още нестабилност и несигурност“, изтъкна Фон дер Лайен.

Затова Европа трябва да даде повече сила на Украйна. Фон дер Лайен обясни и защо:

„Защото всички видяхме как Русия преговаря. Те бомбардират. Те вилнеят. Те погребват обещанията под развалини. Путин иска да накара Украйна да приеме неприемливото.“

Председателят на ЕК посочи трите приоритета за европейските действия в помощ на Украйна.

Подкрепа на украинската отбрана

Тук става дума за „стратегията на бодливото свинче“, изтъкна Урсула фон дер Лайен. Украйна трябва да бъде достатъчно силна, за да предотвратява бъдещи атаки.

ЕС насърчава страните членки да поръчват директно от украинската отбранителна индустрия. Този е най-ефективният и евтин начин за подкрепа за Киев. Европа трябва да наблегне на на отбранителните технологии и иновациите.

„Целта ни заедно с Украйна е да бъдем толкова силни, че да станем несмилаеми за потенциални нашественици“, подчерта Фон дер Лайен.

Пълен отказ от руски изкопаеми горива

Тези горива продължават да бъдат ключов източник за финансирането на руската военна машина. Затова ключов интерес за Европа е това да бъде спряно. То може да се случи, като се прекрати харченето на милиарди за внос на енергия от Русия.

„Някои обаче все още казват, че трябва отново да отворим кранчето за руски газ и петрол. Това ще бъде грешка в исторически мащаб. И ние няма да позволим да се случи. Русия отново доказа, че не е надежден доставчик“, изтъкна Фон дер Лайен.

Тя припомни как Кремъл е спирал доставките за Европа през 2006, 2009, 2014 и 2021 г., както и по време на войната.

Цените на енергията не могат да бъдат диктувани от враждебен съсед, категорична бе председателката на Комисията.

Все пак има и добри новини. ЕС е намалил с 60 милиарда кубически метра годишно вноса на руски газ. Диверсифицирал е и доставките благодарение на САЩ и Норвегия. Делът на газа от Русия в ЕС е спаднал от 45 на сто на 13 на сто. Десеткратно е спаднал вносът на петрол – от 1 на всеки 5 барела делът е вече 1 на всеки 50. Дори страните, разчитащи най-много на руски газ, вече са намерили алтернатива.

„Да се отървем от руския газ е не само необходимо. Това е възможно и трябва да бъде направено“, каза Фон дер Лайен.

Тя припомни представената вчера от ЕК пътна карта за постигане на пълна независимост на Общността от руски енергоизточници. Планът предвижда пълно спиране на вноса на газ от Русия до края на 2027 г.

„Епохата на руски изкопаеми горива в Европа е към края си“, увери Фон дер Лайен.

Същевременно вече са в ход разговорите за 17-ия пакет санкции срещу Москва, съобщи от трибуната полският министър по европейските въпроси Адам Шлапка. Той се надява те да бъдат приети до края на полското ротационно председателство на Съвета на ЕС, което приключва на 30 юни.

Ускоряване на пътя към членството на Украйна в ЕС

ЕС работи усилено заедно с Украйна за отварянето на първия клъстер от преговорите за членство и за отварянето на всички клъстери още през тази година. Най-голямата гаранция за справедлив и дълготраен мир в страната е присъединяването и към Общността, завърши Урсула фон дер Лайен.