Сирийският президент Ахмед аш Шараа потвърди, че се водят индиректни преговори между Сирия и Израел чрез международни посредници, за да бъде намалено напрежението и да бъде избегнато по-нататъшното му изостряне, предаде ДПА, цитирана от БТА.

"В ход са непреки преговори с Израел чрез медиатори за успокояване на ситуацията и недопускане тя да излезе извън контрол", каза Шараа на обща пресконференция с френския президент Еманюел Макрон в Париж.

Сирийският лидер потвърди задълженията на правителството си към споразумението от 1974 г. за установяване на демилитаризирана буферна зона между Сирия и Израел на Голанските възвишения като част от примирието между двете страни.

Разговорите, за които спомена той, се водят в условия на напрежение след неотдавнашното засилване на военното присъствие на Израел на Голанските възвишения и продължаващите израелски въздушни удари на сирийска земя, отбелязва ДПА

По-рано добре осведомени източници в Дамаск разкриха, че сирийското правителство е отворено за диалог относно потенциално мирно споразумение с Израел.

Помирението е възможно, посочиха източниците, но само при определени условия – а именно, изпълнение на международните ангажименти и връщане на окупираните сирийски територии.

Всеки мирен процес трябва да стъпва и на основата на създаването на независима палестинска държава и изтеглянето на израелските сили от окупираните след 1967 г. земи, които включват и Голан, добавиха източниците.

Сирийските искания, за които се съобщава, се доближават до условията, поставени от Саудитска Арабия като част от вижданията на Рияд за нормализация на отношенията с Израел. Но, както отбелязват източниците, Израел не откликва положително на тези предложения.

Нещо повече, Израел по думите им е обвиняван, че се опитва да диктува свои условия чрез военен натиск и отхвърля стъпването на по-ранни споразумения като основа за сключването на нови.

Голанските възвишения остават ключов проблем

Голанските възвишения, превзети от Израел през 1967 г. и анексирани през 1981 г., остават един от основните препъникамъни.

Международната общност продължава да признава стратегическото плато за окупирана територия, принадлежаща на Сирия.

Промяната в тона от страна на Дамаск в последно време може да е знак за осезаема промяна в политическата динамика в региона, макар че наблюдателите остават скептични за вероятността за напредък, отбелязва ДПА.

След неотдавнашния политически преход в Сирия Израел, както се съобщава, укрепва военното си присъствие в части от Голанските възвишения и продължава да нанася удари по цялата територия на Сирия, което покачва напрежението въпреки признаците за евентуални дипломатически постъпки за диалог.