Руско-китайските отношения достигнаха най-високото равнище в цялата си история, подчерта президентът Владимир Путин в изявление за медиите след подписването на съвместни документи с китайския президент Си Цзинпин, предаде ТАСС, цитирана от БТА.

"Нашето общо героично минало, бойното братство са надеждна основа за развитието и укрепването на руско-китайските отношения. И тези отношения достигнаха най-високото равнище в цялата си историята. Те са самодостатъчни и не зависят от вътрешнополитически фактори или от настоящата ситуация в света", заяви Путин. 

Путин нарече разговорите си със Си Цзинпин съдържателни и продуктивни. 

След разговорите в Кремъл китайският президент отбеляза, че в условията на безпрецедентни глобални промени Китай и Русия непрекъснато задълбочават взаимното политическо доверие и стратегическата координация, поддържат тясна координация и сътрудничество по международните въпроси и внасят ценна стабилност и положителна енергия в променящия се и неспокоен свят, предаде агенция Синхуа.

Връзките между Китай и Русия се радват на стабилно, здравословно и високо равнище на развитие благодарение на общите усилия на двете страни, заяви Си, като отбеляза, че дългосрочното добросъседско приятелство и взаимноизгодното сътрудничество са отличителни черти на двустранните връзки. Като отбеляза, че от години Китай има основен принос за световния икономически растеж и го стабилизира, Си заяви, че Китай е готов да работи с Русия за запазване на световната многостранна търговска система и за поддържане на стабилни и безпрепятствени вериги за производство и доставки.

Според Кремъл в основата на разговорите между двамата лидери ще бъдат строителството на отдавна планиран втори тръбопровод за износ на газ към Китай и въпроси от международния дневен ред като войната на Русия в Украйна и възобновяването на преговорите между Вашингтон и Москва.

Путин нарече Си свой скъп приятел и заяви, че се радва на новата им среща, а също, че с удоволствие би посетил Китай.

Путин благодари на Си, че участва в честванията за 80-ата годишнина от "свещената" победа над Адолф Хитлер по време на Втората световна война, и отбеляза, че двете страни са рамо до рамо срещу "неонацизма", предаде Ройтерс.

Участието на Си в празничните церемонии е ценно за лидера на Кремъл, който от самото начало представя войната си в Украйна като борба срещу съвременния нацизъм, отбелязва агенцията. Украйна и съюзниците ѝ отхвърлят това описание като гротескна лъжа и обвиняват Москва, че извършва нахлуване в имперски стил. 

"Победата над фашизма, постигната с цената на огромни жертви, е от огромно значение", каза днес Путин на Си. "Заедно с приятелите ни от Китай, ние заставаме твърдо зад историческата истина, пазим паметта на събитията от войната и се борим срещу съвременните проявления на неонацизма и милитаризма", добави той. 

Си каза, че като световни сили и постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН, двете държави работят заедно, за да се борят срещу "едностранността и упражняването на натиск" - подразбираща се препратка към САЩ. 

Той заяви, че Китай и Русия "заедно ще насърчават правилния прочит на историята на Втората световна война, зачитат авторитета и статута на САЩ, решително ще защитават правата и интересите на Китай, Русия и множеството развиващи се страни, както и ще работят заедно, за да насърчават равенството, реда, многополярността и приобщаващата икономическа глобализация".

Си, който пристигна вчера на четиридневно посещение в Русия, се очертава да бъде най-високопоставеният гост на ежегодния военен парад на Червения площад по случай юбилейната 80-а годишнина от края на Втората световна война в Европа.

Празненствата се провеждат в ключов момент от войната в Украйна, докато Киев и Москва са под натиска на САЩ да сключат мирно споразумение. Министерството на външните работи на Украйна призова вчера държавите да не изпращат свои военни поделения да участват в утрешния парад, като заявиха, че евентуалното им присъствие на него ще бъде в разрез с обявената неутралност във войната. 

Китай е най-големият търговски партньор на Русия и на практика представлява икономическото спасение на Москва, след като страната бе подложена на санкции от Запада, посочва Ройтерс. Китай купува повече руски петрол и газ от всяка друга държава.