Кой е първият папа от САЩ? Умерен, дискретен, близък до схващанията на покойния Франциск за бедните, мигрантите и въобще маргинализираните общности. Робърт Франсис Превост има шеметно развитие по йерархичната стълбица на Римокатолическата църква през последните две години. През 2023 г. става архиепископ, няколко месеца по-късно вече е кардинал, от днес и папа. Заради дългите години на служба в Перу, той е приеман и като представител и на Южна Америка, тук отново се вижда приемствеността с Франциск, родом от Аржентина, наричан често и "папата на бедните". Докато е кардинал, Превост не се притеснява и да се опълчи на някои от "интересните възгледи" на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс и направо да заяви, че той греши.

Робърт Франсис Превост е роден на 14 септември 1955 г. в Чикаго, в щата Илинойс. Баща му Луис Мариус Превост е служил в американските военноморски сили и е ветеран от Втората световна война, а след това е бил училищен директор. Той е бил от френски и италиански произход. Майка му Милдред Мартинес е била библиотекарка от испанско потекло. Превост има двама братя, посочва БТА.

Във Ватикана Превост беше префект на Дикастерията за епископите и ръководител на Папската комисия за Латинска Америка, като на тези постове беше назначен от папа Франциск.

Бил е на мисии в Перу и познава много добре ситуацията в тази страна, белязана от поредица от политически кризи, се казва в биографична справка на сайта на Кардиналската колегия.

Превост учи средно образование в семинария на Августинския орден. Има бакалавърска степен по математика от университета на Виланова в щата Пенсилвания.  После завършва магистратура в теологична академия в родния си град. След което има докторантура по канонично право от папския колеж „Свети Тома Аквински“ в Рим.

Представител е на ордена на Свети Августин. Ръкоположен е за свещеник през 1982 г. След това потегля на първа мисия в Перу и прекарва няколко години там. После се връща в Чикаго на различни църковни позиции, след което отново отива в Перу през 1988 г., където този път прекарва 10 години начело на августинска семинария в Трухильо. През 1999 г. се завръща отново в Чикаго и там заема различни висши позиции в местния клон на Августинския орден.

През 2014 г. отива за трети път в Перу, където папа Франциск го назначава за апостолически администратор на епархията Чиклайо. Става епископ на Чиклайо през 2015 г. Там е и заместник-председател и член на постоянния съвет на Перуанската епископална конференция до 2023 г.

От 2020 до 2021 г. Превост е апостолически администратор на Калао в Перу. Папа Франциск го назначава за префект на Дикастерията на епископите през януари 2023 г., което е влиятелна позиция при избора на епископите. Периодът му като архиепископ в Перу е помрачен от обвинения в прикриване на твърдения за сексуално насилие, които са отречени от неговата епархия.

През 2023 г. папа Франциск ръкополага Превост за кардинал. Тогава той оглавява и Папската комисия за Латинска Америка.

Превост е дискретен в медиите, но е ценен заради способността си да изслушва другите и да говори с яснота и вещина по дискутираните теми. Смятан е за близък до визията на Франциск относно околната среда и относно близостта на Църквата с бедните и мигрантите. Подкрепял е Франциск и в решението му да позволи на разведените и на сключилите повторен граждански брак двойки да получават свето причастие.

Превост има репутацията на умерен човек, който може да се превърне в мост между различните гледни точки и разногласията. След смъртта на папа Франциск Превост каза, че има много за вършене в Църквата, припомня Франс прес.

Превост говори свободно испански, португалски, италиански и френски. По време на мисиите в Перу, демонстрира особено внимание към съдбата на имигрантите, отбелязва АНСА. На позицията на префект на Дикастерията за епископите участва в номинирането на стотици прелати и в изграждането на едно поколение от духовници, които са следовници на папа Франциск или на така нареченото берголианско поколение, за което се казва, че е прогресивно.

Превост е против ръкополагането на жени за свещеници. Правил е и изказвания срещу хомосексуалния начин на живот и срещу така наречените алтернативни семейства, съставени от еднополови родители и техните осиновени деца. 

Сблъсъкът с Ванс

Колкото и да е дискретен медийно, той все пак публично се опълчва на Ванс. 

Той споделя публикация в Х, в която се критикува решението на администрацията на Тръмп да депортира в Ел Салвадор жител на Мериленд, както и коментар за тв интервю на вицепрезидента, дадено за "Фокс нюз":

"Джей Ди Ванс греши - Исус не иска да степенуваме любовта си към другите".