Фискалният съвет към Министерския съвет изразява съмнение относно искането на правителството да надхвърли дефицита от 3% към БВП в бюджета с разходи за отбрана. Подобно искане бе направено от кабинета "Желязков", след като ЕК разреши такива действия на страните-членки, ако допълнителните разходи се разходват за пари за отбрана.

Сега очакванията показват, че национално финансираните капиталови разходи за 2025 г. ще нараснат до 3,5% от БВП на страната, което отразява натиск върху публичните финанси, се казва в становището на ФС. Експертите от съвета обръщат внимание на значителния прогнозен ръст на разходите за отбрана за тази година, който е в размер на 102,5% и е породен най-вече от капиталови разходи.

Силен ръст има и при текущите разходи в сектор "Отбрана" - по план за 2025 г. ще нараснат спрямо 2024 г. с 42,9%.

Експертите на Фискалния съвет, които са водени от бившия финансов министър на ГЕРБ Симеон Дянков, изразяват резерви и по отношение на продуктивността на разходите за отбрана и приноса им към развитието на българската икономика.

"Потенциалът за дългосрочен растеж зависи от степента на местно индустриално участие. Устойчиви икономически ползи са възможни при въвличане на български предприятия и работна сила в инвестициите в отбраната, особено когато придобитите активи се създават или поддържат частично в страната", се казва в позицията им.

Фискалният съвет смята, че  трябва да се отчете потенциалният риск, че увеличеното финансиране на отбраната може да предизвика ефект на изтласкване, при който ограничените публични ресурси се отклоняват от сектори с по-висока икономическа възвръщаемост, като например образование или пътна инфраструктура.

"Фискалната политика през последните три години страда от хроничен дефицит, липсват достатъчно ангажименти за антициклична политика, включително в обозримо бъдеще. Увеличението на разходите за отбрана следва да бъде поне отчасти компенсирано от ограничаване на ръста на текущите разходи", се казва в становището на Фискалния съвет.