
Юристите ще спорят и вероятно ще решат дали референдумът, поискан от президента Радев за датата на приемане на еврото в България, е законен или не. Политиците ще решат дали да се проведе. Гласоподавателите ще решат дали е прав или не.

Ако обаче погледнем словото му в детайли и се фокусираме единствено и само върху икономическата му обосновка, то ще видим, че тя е нелепа. Изсмукана от пръстите и дотолкова лишена от аргументи, че звучи като за мохабет от кварталната кръчма на интелектуалците, а не за такава излязла от устата на президент.
Започваме още с третия параграф на изявлението му:
"В българското общество няма консенсус за нашата готовност, нито за датата на приемане."
Господин президент, готовността на една страна за приемане на еврото не е въпрос на консенсус в обществото, а на пакет от макроикономически показатели, ясно разписани в Договора от Маастрихт.
Господин президент, датата за приемането ни е въпрос на покана от страните членки и консенсусът в обществото няма нищо общо с това. Той е бил нужен при подаването на молбата за членството на България в Европейския съюз и при подписването на Договора за функциониране на ЕС. Този консенсус е потвърден чрез избора и управлението на политически партии твърдо подкрепящи това членство.

Речта продължава:
"Противоречиви са оценките на всички нива на обществената пирамида: в политическата класа, в експертните среди и сред гражданите."
Господин президент, в политическата класа са противоречиви оценките и за вашата дейност като държавен глава. Това значи ли, че трябва да се явите отново на избори, за да препотвърдите своя мандат и че трябва да го правите всеки път, когато възникнат съмнения?
Господин президент, в експертните среди няма противоречия. Има дебати за ползи и рискове, но такива има и във всеки академичен спор.
Господин президент, когато говорите за "обществена пирамида" сте изпуснал една доста важна част от състава й - бизнеса. А сте го направил, защото знаете, че сред бизнеса подкрепата за еврозоната е безусловна. Може би не смятате, че той е важен, но повярвайте ни - бъркате.
Речта продължава:
"Инфлацията, кризата на доверие в политическата класа, липсата на ясна организация и убедителни действия от управляващите за гарантиране на покупателната способност на гражданите и конкурентоспособността на българската икономика внасят напрежение в процесите около въвеждането на еврото."
Господин президент, що за глупости? Какво означава липса на организация? Има ли дори най-малко доказателство, че съществува хаос при логистиката и генералната организация за приемането на еврото? Всеки един отговорен по промяната агент в страната е напълно готов.
Какво означава "липса на убедителни действия от управляващите за гарантиране на покупателната способност на гражданите и конкурентоспособността на българската икономика"?
Какво, според вас, господин президент, трябва да се направи, за да се гарантира "покупателната способност на гражданите"? Интересно е да чуем! Наистина.
А що се отнася до "конкурентоспособността на българската икономика" - тя зависи от бизнеса, който вие не смятате за част от "обществената пирамида". Нима твърдите, че знаете повече за конкурентноспособността на бизнеса от бизнеса? Защото той твърди, че с еврото и еврозоната ще спечели това предимство.
И накрая:
"С вътрешното убеждение на хората, а не с пренебрежително незачитане на тяхната воля. Всеки български гражданин има право да се произнесе за своите пари, за своето благосъстояние и бъдеще."
Господин президент, прав сте. И не сте прав. И го знаете. Но за да докажете правотата си, предизвикайте референдум, на който гражданите наистина да се произнесат за своите пари - като ги попитате дали искат да плащат данъци. Защото данъците са техните пари.
Но няма как да го направите. Защото рефендуми по такива теми за забранени. И то - с причина.
Ясно?
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни