С кратка, но емоционална позиция, Румен Радев реагира на решението на мнозинството в парламента, изпълнено формално от председателката му Наталия Киселова, да отклони искането му за референдум за еврото. В нея той посочва, че Киселова е била употребена от "новото мнозинство", погазило Конституцията.

"В страха си от гласа на българските граждани при провеждане на референдум за готовността на България да въведе еврото през 2026 г., днес новото мнозинство в парламента погази Конституцията и законите, употребявайки председателя на Народното събрание.

Това деяние срива и малкото останало доверие в институциите и разобличава претенциите им, че работят в интерес на хората и отчитат тяхната воля. 

Парламентарното мнозинство крачи към еврозоната, но отдалечава България от Европа на демокрацията и законността", се посочва в краткото съобщение от прессекретариата на "Дондуков 2".

Малко по-рано днес Киселова издаде разпореждане, с което върна като недопустимо предложението на президента Румен Радев с искане за произвеждане на национален референдум. Въпросът му бе „Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута „евро“ през 2026 г.?“. 

"Предложението не беше разпределено, тъй като не е в съответствие с чл. 5, ал. 4, във връзка с чл. 4, ал. 3 и чл. 85, ал. 3 от Конституцията на Република България, чл. 140, параграфи 1 и 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз, чл. 3 от Договора за присъединяване на Република България към Европейския съюз, чл. 5 от Акта относно условията за присъединяване на Република България и Румъния и промените в Учредителните договори и чл. 9, ал. 4 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. Предложението на държавния глава и мотивите към него не са съобразени с Мотивите и диспозитива на Решение № 3 на Конституционния съд от 2024 г. по к. д. № 13/ 2023 г.", се посочва още в информацията. 

Така депутатите изобщо няма да разглеждат предложението на Румен Радев, което бе и един от двата сценария за действие, които партиите обсъждаха.

Защо отклоняване, а не гласуване в пленарната зала? - Защото, според юристи при този вариант Радев няма да може да се обърне към Конституционния съд, за да оспори отказа. Причината е, че КС се произнася по актове на институциите, в т.ч. на Народното събрание - закони, решения и пр., а при липсата на акт, съответно няма предмет, с който да бъде сезиран.

При гласуване в зала, парламентът ще е взел решение, като превесът на силите е категорично в ползва на отхвърлянето на внесеното искане за референдум. Това би дало основание на президента да го оспори пред КС и да държи темата "жива" дълго време.