Откриването на тазгодишното издание на фестивала в Кан събра много критици на американския президент Доналд Тръмп.

Един от най-изявените и дългогодишните - Робърт де Ниро, използва получаването на почетната „Златна палма“ за приноса си в киното, за да произнесе реч в защита на демокрацията и да даде израз на недоволството си от действията на Тръмп. Американският президент падна още по-долу в класацията на любимците на хората от киноиндустрията, след като преди около седмица обяви мита дори върху филмите, които се снимат извън САЩ.

"Изкуството е истината. Изкуството прегръща разнообразието. И затова изкуството е заплаха за автократите и фашистите по света", заяви Де Ниро, след като получи наградата си в Кан, връчена му от Леонардо ди Каприо. Холивудската легенда получи "Златна палма" за цялостно творчество в Кан 49 години след като "Шофьор на такси" спечели приза, припомни Асошиейтед прес.

След което призова за активност срещу Тръмп. Според него "трябва да действаме и да действаме сега".

„Той намали финансирането и подкрепата за изкуствата, хуманитарните науки и образованието. И сега е обявил 100% мито върху филми, произведени извън САЩ“, припомни Де Ниро.

„Не можете да поставите цена на креативността, но явно можете да поставите мито върху нея. Разбира се, това е неприемливо. Всички тези атаки са неприемливи. И това не е само американски проблем, това е глобален проблем. Не можем просто да седим и да гледаме като на кино. Трябва да действаме и трябва да действаме сега.

"Време е всеки, за когото свободата е ценна, да се организира, да протестира, и когато настъпят избори, да гласува. Гласувайте! Тази вечер, и през следващите 11 дни, показваме нашата сила и ангажимент, като празнуваме изкуството в този величествен фестивал. Свобода, равенство, братство", завърши речта си де Ниро, който е носител на две награди "Оскар", с известния лозунг на Великата френска революция.

Председателката на журито на фестивала емблематичната френска актриса Жулиет Бинош също коментира решенията на Тръмп.

Заплахата на президента на САЩ Доналд Тръмп да наложи 100% мита върху филми, произведени в чужбина, наред с други негови политически решения, "има за цел да спаси репутацията му, неговия задник", отсече Бинош.

"Виждаме, че той се бори и се опитва по много, много различни начини да спаси Америка", каза още тя, цитирана от Ройтерс. Според Бинош "имаме много силна филмова общност на нашия континент, в Европа, така че не знам какво да кажа наистина за това (обявяването на митата)".

Водещият на церемонията по откриването на кинофестивала в Кан - френският актьор Лоран Лафит, също в речта си говори за актьорите, тяхната роля в оформянето на киното и значението на популярността им, която могат да използват за обществени цели.

„Актьорът не е просто малко егоцентрично същество“, каза той, като подчерта, че за "артистите изказването на мнение често е форма на саможертва".

Актьорите имат задължение в изборите, които правят, отбеляза той.

Лафит добави, че фестивалът в Кан е място за гражданско кино и припомни фразата, че само "смелите могат да правят кино".