
Промишленото производство в Китай е нараснало с по-устойчив от очаквания темп през април, сочат официалните данни, публикувани днес и цитирани от Франс прес и БТА. Това свидетелства за определена устойчивост на фона на търговското напрежение с Вашингтон и въпреки постоянните трудности.

Промишленото производство на втората по големина световна икономика се е увеличило с 6,1 на сто през април спрямо предходната година, според данните, публикувани от Националната статистическа служба на Китай. Този темп надвишава прогнозите за растеж от 5,7 на сто на анкетираните от Блумбърг икономисти, но остава под регистрирания през март скок от 7,7 на сто.
"Националната икономика устоя на натиска и нарасна стабилно през април", съобщи статистическата служба, като същевременно призна "сложната обстановка, характеризираща се с нарастващи външни сътресения и множество вътрешни трудности".
Китай и САЩ се споразумяха миналата седмица да намалят за срок от 90 дни взаимните мита, което породи надежди в икономическите среди за трайно намаляване на напрежението. Китай обаче трябва да се бори и с продължаващия застой във вътрешното потребление и дефлационния натиск, които застрашават целта за растеж от около 5 на сто за 2025 година.
Властите се опитват също да съживят и сектора на недвижимите имоти, който е в криза от години. Продажбите на дребно, които са ключов показател за потребителските разходи, са нараснали с по-бавни темпове от очакваното през април, според публикуваните днес статистически данни, като са се покачили с 5,1 на сто на годишна база в сравнение с очакваните от Блумбърг 5,8 на сто. Тези данни показват забавяне в сравнение с отчетения през март ръст от 5,9 на сто на годишна база.
Цените на новите жилища през април са спаднали в 67 от 70-те града, включени в проучването, сочат статистическите данни, което показва, че пазарът все още е нестабилен. Според данните на Националната статистическа служба нивото на безработица е спаднало от 5,2 на сто през март на 5,1 на сто през април.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни