
Реалният ръст на БВП в България ще се забави до 2 на сто през тази и 2,1 на сто през следващата година поради външни и вътрешни фактори.
Инфлацията ще спада и ще бъде съответно 3,6 на сто през 2025 г. и 1,8 на сто през 2026 г.
Това сочи пролетната икономическа прогноза на Европейската комисия. Тя бе огласена от еврокомисаря по икономиката Валдис Домбровскис.
Според прогнозата частното потребление у нас ще нараства по-умерено за сметка на временно по-високата инфлация и предпазливите спестявания. Перспективите за износа също са преразгледани надолу в резултат на намаленото външно търсене и нарастващата конкуренция на външните пазари.
Частните инвестиции ще се свиват, докато публичните ще бъдат подкрепени от ускореното усвояване на фондовете на ЕС.
Очаква се ръстът на заплатите да се забави, а годишната инфлация постепенно да спада след увеличението ѝ в началото на годината. От Комисията отбелязват, че това се дължи на възстановения по-висок ДДС върху хляба и ресторантьорските услуги, по-високия акциз върху тютюна, по-високите цени на тока, газа и храните. Инфлацията обаче ще спада постепенно, следвайки външните фактори.
Безработицата в страната ни за миналата година е била 4 на сто.
Умереният ръст на заплатите в частния сектор ще продължи и ще бъде придружено от ограничена загуба на работни места заради влошената икономическа ситуация. Заплатите в обществения сектор се очаква да нараснат сериозно тази година заради засиленото наемане на работна сила в него.
Общият публичен дефицит, който в момента е 3 на сто от БВП, ще спадне на 2,8 на сто и ще остане такъв и догодина. Съотношението „дълг-БВП“ ще се увеличи до 25,1 на сто през тази и 27,1 на сто през идната година.

И Евростат видя забавяне на инфлацията на годишна база
Темпът на нарастване на цените в Европейския съюз се е забавил до 2,4 на сто през април 2025 г. на годишна основа спрямо 2,5 на сто през март, а в еврозоната е останал без промяна - на ниво от 2,2 на сто. Това сочат данните на европейската статистическа служба Евростат, публикувани днес на сайта й.
На месечна основа (спрямо март 2025 г.) е отчетена инфлация от 0,5 сто в ЕС и 0,6 сто в еврозоната.
За България данните на Евростат, отчетени според Индекса на хармонизираните потребителски цени (HICP), сочат забавяне на годишния темп на нарстването на инфлацията до 2,8 на сто през апрли от 4 на сто, отчетени през март. На месечна основа през миналия месец е регистрирана отрицателна инфлация (-1,2 на сто).

В сравнение с март годишната инфлация се е понижила в 13 от страните в Евросъюза, останала е без промяна в 3 от тях и се е повишила в 11 държави, сочат още данните на Евростат.
Най-ниският годишен темп на нарастване на инфлацията в ЕС през миналия месец е отчетен във Франция (0,9 на сто), следвана от Кипър (1,4 на сто) и Дания (1,5 на сто).
Най-високи стойности на показателя са отчетени в Румъния (4,9 на сто), следвана от Естония (4,4 на сто) и Унгария (4,2 на сто).
През април най-голям принос за темпа на нарастване на годишната инфлацията в еврозоната е имал секторът на услугите (1,8 процентни пункта), следван от цените на храните, алкохола и тютюневите изделия (0,57 п.п.), както и на неенергийните промишлени стоки (0,15 п.п.), като за намаление на показателя са допринесли енергийните продукти, при които е отчетено понижение от -0,35 п.п.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни