5000 войници, които са част от силите на ЕС за бързо разполагане, са вече готови за действие.

Това обяви върховният представител за външната политика Кая Калас. Тя говори след заседание на Съвет „Външни работи“ с участието на министрите на външните работи и на отбраната от страните членки.

„Така Европа ще може да действа по-бързо в случай на кризи“, изтъкна Калас.

Тези войници са част от планираните общи европейски сили за бързо разполагане. Намерението за създаването им бе обявено през 2021 г. от тогавашния върховен представител Жозеп Борел. Идеята се съдържаше в проектоплана за Стратегическия компас на ЕС.

Според този план не е задължително всички страни членки да имат свои войници в европейските спецсили.

Решение за разполагането им обаче може да бъде взето само с пълно единодушие от 27-те държави от ЕС.

Най-важната тема на Съвета днес бе Украйна. Страните членки (Съветът) на ЕС наложиха 17-и пакет санкции срещу Русия. Той е най-всеобхватният досега и засяга сенчестия флот, с чиято помощ Кремъл заобикаля ограничителните мерки.

Работи се и по 18-и пакет и той ще бъде приет, ако Русия не се съгласи на безусловно прекратяване на огъня във войната с Украйна, увери Кая Калас. В отговор на журналистически въпрос тя отговоро, че най-сериозният инструмент за въздействия върху Русия ще бъде по-нататъшното смъкване на тавана на цените на руския петрол. В момента той е 60 долара за барел.

Министрите се разбраха да бъдат вдигнати всички икономически санкции срещу Сурия. Ще останат в сила обаче тези, наложени срещу режима на Башар Асад, и за нарушаване на правата на човека.

Обсъдена е била и катастрофалната ситуация в Газа.

Има вече ясно мнозинство, което е съгласно с предложението на Нидерландия за преразглеждане на член 2 от Споразумението за асоцииране между ЕС и Израел, каза Калас. Този член гласи, че отношенията между страните, както и всички разпоредби на самото споразумение се основават на зачитането на човешките права и демократичните принципи.