Несменяемата шефка на Синдиката на българските учители към КНСБ Янка Такева вече е и "доктор хонорис кауза" на също така прочуто, макар и не толкова с академичните си постижения, висше училище - Югозападния университет. 

Званието ѝ е било връчено лично от ректора на ЮЗУ „Неофит Рилски" проф. д-р Николай Марин, информира вчера за важното събитие БТА.

"Това е моят университет, аз съм го завършила. Изключително щастлива, доволна и радостна съм от това, че моят университет днес, на празника на св. св. Константин и Елена, ме удостоява с почетното звание „Доктор хонорис кауза“, е казала пред медии Такева, която е начело на учителския синдикат от 1994 г. и често е сочена като сив кардинал в българското образование.

После е похвалила Югозападния университет, че подготвя най-добрите специалисти в начална и предучилищна педагогика, учителите по български език, учителите по изобразителните дейности и естетическите дисциплини в българското образование (всъщност според Рейтинговата система на висшите училища в България университетът отстъпва в направление "Педогогика" доста след СУ, лидер с голяма преднина, Великотърновския и Пловдивския университет).

Връчването на почетното звание "доктор хонорис кауза" се приема като формален акт на признание, обикновено на много изявени бивши възпитаници, учени, писатели и т.н. с доказан принос. В случая то загатва обаче за интересни топли връзки вътре по върховете на българското образование, често смятано за една от най-трудно поддаващите се и съпротивляващите се на реформиране обществени системи със задълбочаващи се непрозрачни модели на политически и икономически зависимости и лоши практики, включително корупционни и непотични.

Янка Такева - вече два пъти "доктор хонорис кауза"

Кратка биографична справка припомня, че Такева завършва педагогика за детски или начални учителки във филиала на СУ в Благоевград. Едва през 2000 г. взема магистърска степен по управление на човешките ресурси в Пловдивския университет, а впоследствие и магистратура по педагогика в Югозападен университет „Неофит Рилски“, Благоевград. Сегашното е всъщност второто ѝ удостояване с "достор хонорис кауза" - първото е през 2022 г. на Висшето училище по застраховане и финанси и оттогава изглежда, че Такева се е самообявила за доктор на икономическите науки (данни кога е преминала през всички действия и защити за подобна научна титла и в кой университет и кога е станало това - липсват публично огласени в биографията ѝ). Ректор на ВУЗФ е бившият шеф на Конституционния съд и още по-бивш правен секретар на президента Георги Първанов - Борис Велчев.

77-годишната Янка Такева има разностранни интереси, част от тях са близко свързани с Русия - от 2005 г. до 2007 г. е била преподавател на катедрата по "Управление на човешките ресурси" в Московски държавен университет, иначе е дългогодишен член на ръководството на Движение "Русофили". Организирала е (като шефка на учитеския синдикат, безспорно много мощна профсъюзна структура) през годините различни активности - лагери, конкурси и т.н., с участието и сътрудничеството на Москва, школи, семинари на Камчия и др. Освен това е и видна тамплиерка - член е и на Великия съвет на Великия приорат България на Ордена на рицарите тамплиери на Йерусалим. Дейността ѝ като "Велик офицер" води до въвличане на училищата в т.нар. тамплиерско движение, организиране на конкурси за "възпитаване на децата чрез изкуството в рицарски добродетели и с награди за победителите ученици – едногодишни стипендии от тамплиерите". Последно, тя е сред най-активните радетели за сегашното спешно въвеждане на изучаването на религия като задължителноизбираем предмет.

По признанието на бившия, а и настоящ министър на образованието Красимир Вълчев "нито една промяна в системата не е е била осъществена без участието на синдиката и усилията лично на нейния лидер – Янка Такева".

Само като висящ въпрос остава дали привързаността на най-влиятелната вече повече от 30 години фигура в българското образование към Русия има нещо общо със засилените свидетелства за опити за влияние на Москва в родното училище? 

Югозападният университет - Алма матер на Пеевски и други гордости

Висшето учебно заведение, което е избрало да удостои Янка Такева с почетното звание, също не е случайно. Очевидната връзка е, че синдикалната лидерка е завършила тук педагогика, още докато днешният университет е филиал на СУ "Св. Климент Охридски" (да удостоява Такева с почетна титла поне на академичното ръководство на най-стария и реномиран университет у нас не е хрумнало).

Освен Такева, ЮЗУ е дало на родината и друга незаменима експертиза - в правния факултет се е обучавал видният евроатлантик и крепител на правителството лидер на ДПС-Ново начало Делян Пеевски, известен между другото и с това, че е санкциониран от САЩ (по "Магнитски") и от Великобритания за корупция.

В последно време ЮЗУ най-често се появяваше в медиите около съмненията за раздаването на фалшиви дипломи. През 2023 г. доц. Стефан Дечев, тогава преподавател там, публично обяви, че е имало практики с фалшифициране на оценки и раздаване на дипломи в Правно-юридическия факултет на университета. Той твърдеше, че е засякъл най-малко 8 студенти, които са получили документ за завършено висше образование, без да са полагали нужните изпити при него. В главната книга на университета някой е записвал оценки от името на преподавателя, с фалшифицирани подписи, написа още Дечев. В един от случаите историкът твърдеше, че е установил, че е дадена диплома на жена, която никога не е била реален студент в ЮЗУ.

Дечев прати сигнал до МОН, а проверка установи нарушения в учебното заведение като: обучение в съкратени срокове, преместване от друго висше училище от друга специалност, неспазване на продължителността на обучението, неспазване на хорариума по задължителните дисциплини..

По случая се самосезира и Окръжната прокуратура в Благоевград, която започна разследване за длъжностни престъпления в ЮЗУ. Проф. Марин отхвърля обвиненията за фалшиви дипломи. 

През декември м.г. Югозападният университет "Неофит Рилски" и ректорът му проф. Николай Марин обявиха, че съдят преподавателя, съобщи тогава "Свободна Европа", която и преди това публикува разкритията на Дечев. Заведени бяха три дела - от типа на т.нар. дела - шамари, с искове за обезщетение общо за внушителната сума от 650 хил. лв. От ЮЗУ обявиха, че те са частично предявени, като в началото се искат по 1000 лв. 

"Въпреки нанесените огромни репутационни щети, ЮЗУ „Неофит Рилски“ изтърпя всички лъжи и манипулации на въпросното лице, без да излага конкретни доказателства за абсурдността на словоизлиянията му. Намираме за недопустимо публичното оповестяване на данни, които са предмет на проверка от страна на МОН и Окръжна прокуратура – Благоевград. Понастоящем проверката на МОН (обхващаща период от над 15 години) приключи и нито едно от отправените обвинения от Стефан Дечев не бе доказано. Предвид факта обаче, че прокуратурата все още не се е произнесла по паралелно воденото разследване, към момента не бихме си позволили да оповестим фактите такива, каквито са.

Понастоящем, въз основа на депозираните от ЮЗУ „Неофит Рилски“ искови молби, са образувани две съдебни производства срещу Стефан Дечев. Предмет на двете дела е претендираното обезщетение за причинените на университета неимуществени вреди от действията на въпросното лице в периода месец декември 2023 година – месец юли 2024 година. Цената на всеки от двата иска е 1 000 лв. (общо 2 000 лв.), като на този етап претенциите са предявени като частични", обявиха от ЮЗУ в своя позиция от началото на декември 2024 г.

"Вероятно за да се избегнат големи разноски, на първо време исковете са предявени частично – висшето заведение и ректорът му настояват преподавателят да бъде осъден да им плати по 1000 лева за всяко от делата, а след това биха могли да претендират и за останалата сума – съответно 100 хил. и 500 хил. лева за делата, водени от името на университета и 50 хил. за делото, което Марин води в лично качество. Ректорът настоява, че с публичните си критики срещу ръководството на университета и разкриването на нередни практики, Стефан Дечев е нанесъл нематериални вреди на учебното заведение и на ректора му.

Асоциацията на европейските журналисти – България и Програма “Достъп до информация” се запознаха с исковите молби и ги оценяват като SLAPP – дела, които нямат за цел да защитят легитимен интерес, а да попречат на публичното участие", реагираха от АЕЖ в свое становище.

По времето, когато според Дечев са извършвани нарушенията, декан на Правно-историческия факултет е бил сегашният ректор на университета проф. Николай Марин.

Преди него начело на ЮЗУ беше проф. Борислав Юруков, когото КПКОНПИ разследваше за конфликт на интереси и глоби с 142 300 лв. заради незаконни бонуси.

Николай Марин е юрист (възпитаник пак на ЮЗУ, там е завършил право, там си е станал и доцент, а после и професор). През 2020 г. се разбра и че е научен ръководител на тогавашния главен прокурор Иван Гешев. Гешев, който иначе е представител на симеоновската правна школа, явно бе почувствал тогава необходимост да се развива на следващо ниво в академизма и да става доктор.

Бившият вътрешен министър на ГЕРБ Младен Маринов също се оказа докторант в ЮЗУ, пак по това време.

Наблюденията показват, че бивши и действащи министри, бивши и действащи шефове на агенции и спецслужби имат известен афинитет към академично развитие и защита на докторски степени основно в две висши учебни заведения - ЮЗУ и в Университета по библиотекознание и информационни технологии.

Според Рейтинговата система на висшите училища в "Право" по-назад в класацията от ЮЗУ с по-малко точки са само Русенският университет "Ангел Кънчев" и Бургаският свободен университет.