
Като контра на анонсираните вчера от "Продължаваме промяната-Демократична България" изменения в закони, който трябва да претворят на българска територия глобалните американски санкции за корупция "Магнитски", сам санкционираният по тях Делян Пеевски внесе контрапроект. Той очевидно е насочен към политическите опоненти, сегашни и бъдещи такива, защото налага рестрикции срещу партийни лидери без съд и присъда, а само на база повдигнати обвинения от прокуратурата, която от години действа в завиден синхрон с волята му.

Проектът е внесен днес в деловодството на Народното събрание и предвижда промени в Закона за политическите партии. Според тях формациите на политически лидери с повдигнати обвинения за тежки престъпления (т.е. наказуеми с над 5 години затвор) нямат право на държавна субсидия и сграда за централа, каквито отпуска областната администрация. Изброените тежки престъпления по Наказателния кодекс са в широка гама - сред тях и принуда на орган на властта, съставяне на неистински документ или преправяне на документ и любопитно - касаят и военнослужещи, в т.ч. генерали и мн. др. Конкретно е изброено и кой попада под ударите санкциите: "партия или коалиция от партии, ако същата се представлява от председател/съпредседател с повдигнати обвинения".
Мнозина видяха в проекта на Пеевски, който обичайно не извършва законодателна дейност и поне в последното десетилетие не е правил изказване от парламентарната трибуна, атака конкретно по ПП-ДБ. Причината е, че съпредседателят на ПП Кирил Петков, както и съпредседателят на "Да, България" (ДБ) Божидар Божанов, се сдобиха наскоро с обвинения. Първият - за ареста на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, бившия му финансов министър Владислав Горанов и пиарката на партията Севделина Арнаудова, вторият - за обществена поръчка в сферата на киберсигурността.
С обвинение в този парламент е и лидерът на МЕЧ Радостин Василев.
Но не е ясно в бъдеще с какви обвинения може да се сдобият и други политически опоненти на Пеевски.

Промените, които ПП-ДБ предлага, са в Закона за мерките срещу финансирането на тероризма, внесен от Министерския съвет. Те касаят и промени в закона срещу прането на пари. Според тях санкционирани от партньорските ни държави лица не трябва да бъдат допускани до публичен ресурс, трябва да бъдат включени в регистър и наблюдавани.
Има си прокуратура, ползва си я
По повод предложението на Пеевски за промени в Закона за политическите партии, Кирил Петков коментира, че "той се опитва нещо да направи, има си прокуратура и си я използва", предаде БТА. Петков заяви, че лидерът на „ДПС - Ново начало“ е в списъка „Магнитски“ „понеже често е включен в корупция, влияе с огромни подкупи на публични институции и реално има контрол върху цели сектори“.
Видимо предложението ни за прилагане на санкциите по „Магнитски“ в България е притеснило г-н Пеевски, защото те са доста добре написани и юридически издържани, смята и Божидар Божанов. Според него Пеевски предлага противоконституционни текстове, „с които да отнеме субсидията на партии, които неговата прокуратура е атакувала“. Ако има демократични партии в парламента, няма как да мине, добави Божанов.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни