Венецуела отново гласува — но гласът на опозицията не се чу. Социалистическата партия на президента Николас Мадуро затвърди пълния си контрол над страната, печелейки 82,6% от вота и 23 от 24 губернаторски поста.

Изборите се проведоха при бойкот от страна на опозицията, ниска избирателна активност - едва 42,6% - и сериозни съмнения за легитимността на процеса.

Опозицията, водена от Мария Корина Мачадо и Едмундо Гонсалес, призова за бойкот на изборите, определяйки ги като "фалшифицирани" и "нелегитимни". Те настояват, че Гонсалес е спечелил президентските избори през юли 2024 г., но резултатите са били манипулирани в полза на Мадуро. Мачадо заяви, че ниската избирателна активност е "акт на гражданско неподчинение" срещу режима. 

Въпреки бойкота, някои опозиционни фигури, като бившия кандидат-президент Енрике Каприлес, решиха да участват в изборите. Каприлес беше избран за депутат, но други опозиционери, като Мануел Росалес, загубиха губернаторските си постове. Общо опозицията спечели само един губернаторски мандат, в щата Кохедес, което е спад в сравнение с четирите щата, които контролираше след изборите през 2021 г.

Изборите бяха белязани и от напрежение около региона Гуаяна Есеквиба – територия, оспорвана между Венецуела и Гаяна. Въпреки решение на Международния съд на ООН, което забранява провеждането на избори в региона, венецуелските власти организираха гласуване там, което предизвика остри реакции от страна на Гаяна и международната общност.

Международните реакции също не закъсняха. САЩ осъдиха изборите като "фарс" и обявиха нови санкции срещу Венецуела. Американският държавен департамент заяви, че изборите са били "нелегитимни" и "неотговарящи на демократичните стандарти".

Въпреки международния натиск, Мадуро приветства резултатите като "победа на мира" и доказателство за устойчивостта на Боливарската революция. Той заяви, че "народът е говорил ясно" и че "демокрацията във Венецуела е по-силна от всякога".

С тези избори Мадуро и неговата партия затвърдиха контрола си над всички ключови институции във Венецуела, включително парламента, съдебната система и регионалната власт. Опозицията остава разделена и маргинализирана, а перспективите за демократична промяна в страната изглеждат все по-неясни.

---

Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".