
Окръжен съд–Хасково присъди обезщетение от над 200 000 лева на семейство, подложено на четиригодишно разследване и запори от страна на КОНПИ (Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество). Поводът – притежание на домашна ракия над допустимото, приравнено на престъпление по закона за отнемане на незаконно имущество. Процедурата води до тежки здравословни, психически и социални последици за цялото семейство. Съдът определи действията на комисията като незаконни и непропорционални.

Cлyчaят нa двaмaтa cъпpyзи е пoĸaзaтeлeн, чe зa вceĸи литъp нaд дoпycтимoтo зaĸoнът e нapeдил пpoизвoдитeлитe нa дoмaшнa paĸия дo нapĸoтpaфиĸaнтитe, пepaчитe нa пapи и cиe cпeциaлиcти пo длъжнocтнa ĸopyпция, пише сайтът за правни новини defakto.bg, където е описано делото.
Ракия, запори, диагнози
През 2018 г. в дома на семейството са открити над 370 литра домашна ракия, предназначена за лична употреба. Последвалото наказателно производство завършва със споразумение — условни присъди и глоба от 2000 лв. за двамата съпрузи.
Но делото не приключва дотук. Прокуратурата сигнализира КПКОНПИ, която започва производство за отнемане на имущество, приравнявайки случая към престъпление по чл.108, ал.1, т.15 от Закона за отнемане на незаконно имущество (в редакцията към 2018 г.).

Комисията налага възбрани и запори върху цялото имущество на семейството — триетажна къща, лек и товарен автомобил, гаражи и т.н. – като претендира за над 245 хил. лв.
От ракия до ракови диагнози
Следват четири години тежки съдебни битки. Според решението на съда, вероятно в резултат на продължителния стрес съпругата развива рак на гърдата, съпругът — чернодробна цироза и диабет, а дъщеря им — лимфом на Ходжкин. Семейството губи доходи, социални връзки, репутация и се изолира от общността.

Съдът приема, че тези събития са настъпили вследствие на действията на КПКОНПИ. Медийните публикации и общественото отношение допълнително задълбочават страданието.
Без незаконно имущество, но със съсипан живот
През 2023 г. КПКОНПИ оттегля иска, а съдът прекратява производството. Впоследствие семейството завежда иск за неимуществени вреди по чл.2а от Закона за отговорността на държавата.
Окръжен съд–Хасково отсъжда, че действията на комисията са били незаконни. Липсвало е реално доказано несъответствие между доходи и имущество, а формалното основание за проверката спрямо съпругата е отсъствало.
Присъдено е обезщетение от по 80 000 лв. за всеки от съпрузите, плюс над 40 000 лв. лихви и 14 100 лв. адвокатски разходи. Решението подлежи на обжалване пред Апелативен съд–Пловдив.
---
Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".

Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни