В историческо решение, районният съд в Деснянски район на Киев официално призна еднополова двойка за семейство – първият подобен юридически прецедент в Украйна, съобщи Kyiv Independent.

Случаят е с дипломатически характер: Зорян Кис, първи секретар на украинското посолство в Израел, и неговият партньор Тимур Левчук живеят заедно от 2013 г. и сключват брак в САЩ през 2021 г. Украинското външно министерство обаче отказва да признае Левчук като член на семейството на Кис, с което му отнема правото да го придружи при дипломатическото му назначение. Това води до съдебен иск, подаден през септември 2024 г.

На 10 юни съдът постановява, че връзката между двамата съставлява "де факто брак" и съответно те се считат за семейство по смисъла на украинското законодателство. В решението си магистратите се позовават както на Конституцията на Украйна, така и на практиката на Европейския съд по правата на човека, който изисква държавите да осигурят правно признаване и защита на еднополови семейства.

Сред доказателствата, представени пред съда, фигурират споделени финансови и имуществени документи, съвместни пътувания, свидетелски показания, снимки и лична кореспонденция, които потвърждават дългогодишното съжителство на двойката.

"Това е много голяма и важна крачка към равенство в брака в Украйна, и малка победа в нашата борба за "просто семейно щастие" за украинските дипломати", написа Зорян Кис във Facebook. Той допълни: "Сега имаме съдебно решение, което потвърждава чувствата между мен и Тимур Левчук."

Въпреки че Украйна не признава еднополови бракове или партньорства, общественото мнение по темата бързо се променя. Според проучване на Киевския международен институт по социология от 2024 г., 70% от украинците смятат, че ЛГБТ+ гражданите трябва да имат равни права.

Законодателният процес обаче изостава. Законопроект, който би легализирал граждански партньорства (както за хетеро-, така и за еднополови двойки), беше внесен през март 2023 г. от депутатката от партия "Голос" Инна Совсун, но все още не е приет поради липса на подкрепа в парламентарната комисия по правна политика. Законопроектът предвижда право на наследство, достъп до здравни досиета и защита на съвместна собственост, без обаче да предоставя пълен статут на брак.