
Три от предложените проекти - на ГЕРБ и коалиция, на "Възраждане" и на ПП-ДБ, за промени в Закона за лечебните заведения, с които да се уредят исканията на младите лекари и на специалистите по медицински грижи (с акцент върху все по-липсващите медицински сестри) бяха приети във вторник на първо четене на заседание на Комисията по здравеопазване на парламента. Четвъртият - на Ивелин Михайлов и "Величие", беше отхвърлен, там предложенията за увеличенията бяха в конкретни числа и дори в левове, т.е. биха били неактуални съвсем скоро. Приемането на три законопроекта, обяви председателят на здравната комисия Костадин Ангелов, щяло да направи времево невъзможно промените, с които да се удоволетворят исканията на специализантите, да се приемат от НС в рамките на тази сесия и вероятно ще останат за след ваканцията.


Предложенията на "Възраждане" и на ПП-ДБ звучат доста сходно - възнаграждение на лекари и магистър-фармацевти без специалност минимум 150 процента от средната брутна заплата за страната, за медицинските сестри, акушерки, лекарски асистенти, асоциирани медицински специалисти, зъботехници, помощник-фармацевти - 140 на сто (Костадинов и сие), 125 на сто в проекта на ПП-ДБ. Допълнително има предвидени проценти за минати обучения, нощен труд, както и санкции за лечебни заведения, които не гарантират подобни възнаграждения (от парични глоби до прекратяване на договор с НЗОК).
Проектът на трите управляващи партии обвързва увеличението на възнагражденията с Колективния трудов договор (КТД) (не по-малко от предвиденото в действащия или, ако няма подписан нов - в последния, увеличено с процентния ръст на за периода на средната работна заплата). Точно това от инициативния комитет на мадите лекари, които настояват за промяна в оценката на труда им и възможностите им за професионално развитие, "Бъдеще в България". Те смятат подобна формула за неработеща. По време на дискусията подобни резерви дойдоха и от представителите на Асоциацията на специалистите по здравни грижи, както и на Синдиката на българските медицински специалисти, откъдето попитаха кой ще даде гаранции, че КТД ще се спазва, както и колко дълго може да текат преговорите до подписването на нов.



Преди гласуването Ангелов, който е и вносител на законопроекта на трите управляващи партии, уточни, че партията му ще подкрепи предложенията на ПП-ДБ и "Възраждане", защото припознава част от текстовете като свои, свързани със заплащането на нощния труд и допълнителното възнаграждение за придобилите още специализации. Категорично обаче управляващото мнозинство не било съгласно с формулите, по които двете партии предлагат да се определя основната месечна заплата на лекарите специализанти. Това са формули, които най-много се доближават до исканията на протестиращите.
Очаквано подкрепа за законопроекта на ГЕРБ и присъдружните му партии дойде от здравното министерство в лицето на Силви Кирилов, който обяви, че няма откъде да се намерят пари за 150-процентов ръст спрямо средната работна заплата, че се застрашават така по-малките болници като общинските и може да се ощетят специалистите,че не е уточнено какво се има предвид под продължаващо медицинско обучение и увеличаване на квалификациите, и като цяло изрази "сериозни резерви относно финансовите и здравни последици от предлаганите тестове" на "Възраждане" и ПП-ДБ. Създавали се и значителни диспропоции спрямо останалия персонал, твърди Кирилов.
Председателят на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов особено се възмути от предложенията в опозиционните проекти, особено в частта за предвижданите възнаграждения.
"Не може ученикът да взема повече от учителя си", каза той и добави, че и той (като общопрактикуващ лекар) обучавал млади лекари и виждал за какво става въпрос.
Силни реакции дойдоха и от МЗ, и от БЛС и по отношение на предлагания "таван" между максимални и минимални получавани средства, като системата е ноторно известна със своите огромни финансови диспропорции. В законопроектите и на ПП-ДБ, и на "Възраждане" има фиксирано съотношение 1:10, а при хабилитираните лица - 1:15.
"Ще спрем да бъдем конкурентноспособни на другите страни, ще изгоним всички способни лекари, като им сложим таван на възнагражденията" - обяви Костадин Ангелов.
Д-р Неделчо Тотев, представителят на Сдружението на общинските болници, заяви, че подкрепя увеличението на заплатите и на младите лекари, и на медицинските сестри, лаборанти и т. н., но за малки болници това е неизпълнимо и "ако бъде прието, ще доведе до тотално напускане от всички управители".
"Сериозно сме притеснени. Много е добре, желано и за младите колеги, и за сестрите, и лаборантите, но не е този пътят", каза той и обяви, че не може да подкрепи нито един от предлаганите законопроекти.
Д-р Александър Симидчиев от ПП-ДБ отбеляза, че е трябвало да има работна група, на която да се изготви един проект, но това не се е случило, "вместо да се дърляме тук - моят законопроект, твоят законопроект".
"Ако кървиш от голям кръвоносен съд, не се занимаваш с това, че те боли ръката. Първо спираш кървенето. Критичните неща са две - младите лекари, които изтичат, и статутът на медицинските сестри, това може да наруши цялата здравна система", смята той.
Симидчиев добави, че работодателите защитават инвестициите си, че болниците са добре осигурени с нови скенери, роботи, както и че се работи с най-новите медикаменти, които има по света,
"Същевременно човешкият ресурс в голямата си част е в пенсионна възраст, младите изчезват. Ако мислим устойчиво как да се работи в този сектор, трябва да имаме стратегически поглед, как да развиваме всичко хармонично. Няма да стане само с ИИ или телемедицина, трябва да бъде подкрепен човешкият ресурс, за да не изтича като голям кръвоносен съд", каза още депутатът.
Според него една възможна "бърза лепенка, която да спре теча" била промяна в чл. 7 от Закона за публичните предприятия, държавните и общинските болници са публични предприятия и на тях МЗ може целево да привежда средства за мадите хора, смята той. А частните, ако искат да са конкурентни, те ще си решават за заплатите. Това е нещо като бърза лепенка върху раната. По-сложен е проблемът със здравните специалисти. Дългосрочно да помислим как да направим това, предложи Симидчиев.
Той коментира и твърденията за съотношенията на заплатите в други страни, където според други изказващи се нямало подобни зависимости.
"Това е политика, базирана на доказателствата. Средната заплата в Европа в здравния сектор е 2,6 към 2,8 пъти спрямо средните възнаграждения", изчисли Симидчиев.
А по повод забележката на Ангелов, че с фиксиране на съотношение между най-високи и най-ниски пари, които се получават в системата, ще прогоним най-големите си специалисти, той извади други числа: съотношението в Европа е 4 пъти между максимума и минимума.
"При нас горе-долу сега стига до едно към 80, мога да ви кажа с конкретни примери. Един такъв човек е колкото 80 други? Не вярвам", заключи Симидчиев.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни