
В деня, в който парламентът трябва да приеме законодателни промени, с които да усмири намерението на университетите да вдигнат драстично таксите от новата академична година, студентите обявиха нов протест.
Както е известно, предвижда се рязко увеличение на годишните такси за платено обучение, което при някои специалности минава 200%. Министерство на образованието реагира с предложени промени в Закона за висшето образование, които се очаква да бъдат окончателно гласувани тази седмица - на ръба на традиционната едномесечна лятна депутатска ваканция през август.
"След драстичния скок на студентските такси за платена форма на обучение за следващата академична година и проведения масов протест пред Софийски университет "Св. Климент Охридски", сме на крачка от вземането на окончателно решение по тази криза. Но ситуацията остава повече от тревожна" - пишат организаторите във фейсбук събитието.

И посочват, че "въпреки заявените обещания от страна на властта, до този момент липсват конкретни, конструктивни и справедливи решения", а без тях:
- студентите в платена форма са заплашени да прекъснат обучението си;
- кандидат-студентите могат да се откажат от кандидатстването в държавно висше училище;
- университетите рискуват да останат празни;
- бъдещето на висшето образование в България е поставено под сериозна заплаха.
"Ще направим всичко по силите си, за да бъде чут гласът ни. Друг избор нямаме" - посочват в заключение.

Предложените законодателни промени предвиждат таксата за студент в платено обучение да се равнява на 60% от средствата, предоставяни за издръжка на студент по държавна поръчка в съответното професионално направление, вместо досегашните 100%. Освен това се предлага ограничение, според което таксата на вече приетите студенти не може да бъде увеличавана с повече от 20% спрямо предходната академична година.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни